Dodatkowe dni wolne od zajęć lekcyjnych

W związku z tym, że dodatkowe dni wolne w tym roku wypadają w dniach: 30.04.2018r., 2.05.2018r., 4.05.2018r., 1.06.2018r., 21.06.2018r., w szkole nie będą prowadzone zajęcia szkolne Jeżeli Rodzice nie będą mieli możliwości zorganizowania w tych dniach opieki dla dzieci prosimy o wcześniejsze zgłoszenie do wychowawcy minimum 5 dni roboczych wcześniej

 

Gminny Konkurs Wiedzy ,,Święty Stanisław Kostka-Ozdoba Polskiej Krainy”

 

 Dnia 17 kwietnia 2017 r. uczennice naszej szkoły w składzie: Martyna Płaza oraz Patrycja Tabaka reprezentowały naszą szkołę w gminnym konkursie w Brzostowej Górze. Konkurs ten nawiązywał tematycznie do postaci Świętego Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży.

Święty Stanisław od najwcześniejszych lat życia wzrastał w religijnej atmosferze rodzinnego domu. Swoją postacią uczy dzisiejszą młodzież jak być wiernym Jezusowi oraz jak dążyć do realizacji swoich marzeń.

 Dużą wiedzą na temat życiorysu Świętego Stanisława wykazała się Martyna Płaza zajmując I miejsce wśród uczestników. Cieszymy się bardzo z tego sukcesu i gratulujemy zwyciężczyni.

 

Uczennice naszej szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Majdanie Królewskim

 W czwartek 10 kwietnia 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Majdanie Królewskim odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. "Słowem malowane". Do konkursu przystąpiło czternaścioro uczestników z sześciu szkół naszej gminy. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności, nad którymi pracowali wspólnie z nauczycielami. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy IV: Oliwia Dec i Katarzyna Konefał. Poziom konkursu był bardzo  wyrównany, więc Jury nie miało łatwego zadania. Wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica naszej szkoły Oliwia Dec ze swoją interpretacją wiersza Juliana Tuwima pt.”Zosia  Samosia”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Sukcesy naszych matematyków: Martyny i Jacka

      7 kwietnia w Szkole Podstawowej w Cmolasie odbył się VI Powiatowy Konkurs Matematyczny 1z10 o tytuł „Mistrza Logicznego Myślenia”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów klas gimnazjalnych i 33 uczniów szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego. Naszą szkołę reprezentowali Martyna Płaza z kl. VII i Jacek Grosiak z kl. VI.  Jak, co roku emocji było sporo. Po niełatwej części pisemnej komisja ogłosiła listę finalistów:

 1. Michał Mikoś, SP Cmolas

 2. Martyna Płaza, SP Wola Rusinowska

 3. Piotr Sączawa, SP Kolbuszowa nr 2

 4. Mikołaj Majewski, SP Kolbuszowa nr 1

 5. Robert Biesiadecki SP, Kolbuszowa nr 1

 6. Jacek Grosiak, SP, Wola Rusinowska

 7. Julia Szypuła SP, Lipnica

 8. Karolina Brzoza, SP Kolbuszowa nr 2

 9. Bartłomiej Chociaj SP Trzęsówka

 10. Marcin Szypuła, SP Lipnica

 

      Ostatecznie po części ustnej przeprowadzonej na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

 Mistrzem został Piotr Sączawa, a Wicemistrzem – Jacek Grosiak.

 Serdecznie gratulujemy naszym finalistom.

 

XII Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas III

6 kwietnia Joanna Lubera i Kamil Łuc reprezentowali naszą szkołę podczas konkursu z języka angielskiego. Konkurs nosi nazwę Super Lion i odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu. W konkursie brało udział 85 uczniów z 18 szkół z całego województwa, a poziom konkursu był bardzo trudny. Asia i Kamil mieli szansę spróbować swoich sił i zdobyć nowe doświadczenia, a w nagrodę otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

Dnia 28 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych.

 

Właśnie o tych tradycjach i obrzędach, czyli malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigusie-dyngusie, dniu "harców i swawoli, w którym trzeba polewać się wodą, weselić, śmiać i odwiedzać" opowiedzieli uczniowie naszej szkoły w swoim przedstawieniu. Wprowadzili nas w niezwykły świąteczny czas .

 

Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Styga podziękowała uczniom za występy , Pani Anecie Sorbal za organizację akademii oraz złożyła świąteczne życzenia. Ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek przypomniał o obchodach  Triduum Paschalnego zachęcając do licznego udziału w nabożeństwach.

 

Wyjazd do SOK - u w Nowej Dębie

27 marca 2018 roku klasy IV – VII obejrzały spektakl teatralny, będący realizacją jednej z powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”, prezentowany na scenie kina „Metalowiec” w Nowej Dębie.

 

Adaptacja tekstu, w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu, zawiera najważniejsze wątki pierwowzoru. Światy młodych i dorosłych spotykają się tu na rozmaitych płaszczyznach: budowania autorytetów, walce o wpływy w grupie, poczuciu więzi rodzinnych, odpowiedzialności, gradacji wartości, miłości. Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno – moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka    i jego przyjaciół stanowi dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.

 

21 marca - pierwszy dzień wiosny

21 marca 2018 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły powitali Wiosnę. W tym roku przywitała nas śniegiem. O godzinie 9.00 uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie ,,Zagubione baśnie”          w GOK w Majdanie Królewskim. Po powrocie wszyscy poszli rozstać się na dobre z zimą – kukłą Marzanną, którą spalili przy wtórach piosenek i okrzyków. Śnieżkami dzieci pożegnały na dobre mroźną i znudzoną porę roku.

 

Gminny Konkurs Plastyczno - Czytelniczy "Legendy wielkopolskie w komiksie"

21 marca 2018 r. w PSP w naszej szkole rozstrzygnięto III Edycję Gminnego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy wielkopolskie w komiksie”. Wzięło w nim udział piętnastu uczniów z pięciu szkół             z terenu gminy Majdan Królewski.

 Prace zostały ocenione przez jury w składzie: Katarzyna Cesarz, pracownik Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Katarzyna Kopeć, polonistka z Publicznej Szkoły Podstawowej               w Majdanie Królewskim oraz Magdalena Puzio, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Królewskim. Zanim nastąpiło wręczenie nagród głos zabrała przewodnicząca jury pani Katarzyna Cesarz, która pochwaliła uczestników konkursu za to, że z roku na rok komiksy są coraz lepsze. Zachęciła również uczniów do doskonalenia swoich umiejętności.

 Rozdanie nagród poprzedzone zostało występem kl. V przygotowanym w ramach lekcji języka polskiego. Uczniowie wcielili się w wybranych bogów greckich, zaprezentowali się i krótko o sobie opowiedzieli. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, po którym mogli podziwiać wystawę prac konkursowych.

 Wyniki konkursu:

 I miejsce – Agnieszka Dziewic – PSP w Woli Rusinowskiej

 II miejsce – Natalia Barnaś – PSP w Hucie Komorowskiej

 II miejsce – równorzędne Aleksandra Stec – PSP w Komorowie i Sebastian Kolański – PSP                 w Brzostowej Górze

 Wyróżnienia:

 Alicja Łeptuch – PSP w Komorowie

 Daniel Wojdyło – PSP w Woli Rusinowskiej

Organizatorami konkursu były: Małgorzata Styga, dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej, Bogusława Zięba, bibliotekarka i  Anna Chmielowiec, polonistka.

 

Kiermasz palm wielkanocnych

    W czwartek 15 marca 2018 r. wspólnie z rodzicami, nauczycielami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich zrobiliśmy piękne  palmy wielkanocne.  Palmy wykonane z gałązek wierzbowych, bukszpanu, tui,  przystrojone kwiatkami z bibuły czy też suszonymi przeznaczone zostały na kiermasz, który odbył się w niedzielę 18 marca.

Dzień Świętego Patryka

 

 

Dzień Św. Patryka na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego.

 

Dzień Kobiet w naszej szkole

 

 

8 marca to dzień bardzo przyjemny dla kobiet małych i dużych. W tym dniu nasi chłopcy obdarowali nas kwiatami, słodyczami i upominkami za co serdecznie dziękujemy.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 28.02.2018 r. – 02.03.2018 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje szkolne.  Nauki rekolekcyjne głosił ks. Stanisław Olszówka, proboszcz sąsiedniej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Kopciach. Te rekolekcje będziemy zawsze wspominać śpiewając piosenki, których nauczył nas ks. Stanisław.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca  2018 r. w  naszej szkole odbył się apel poświęcony ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.

 To  święto państwowe  upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.  Uczniowie klasy siódmej i szóstej: Patrycja Tabaka, Eryka Wawrzonek, Kacper Płaza, Martyna Płaza, Aleksandra Wojdyło, Kamil Pyryt zaprezentowali ważną lekcję historii, która  odnosiła się do postaci, działań oraz tragicznego losu Żołnierzy Wyklętych. Przypomnieli jak ważna jest pamięć o tych, którzy tak heroicznie walczyli o wolną Polskę. Uczestnicząc w apelu, śpiewając pieśni patriotyczne oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy wykazali się niezłomną postawą patriotyczną, przywiązaniem do tradycji niepodległościowych, dzięki ich postawie żyjemy w wolnej Polsce.

 Ich postawa niech skłania nas do refleksji i działania na rzecz naszej Ojczyzny i dobra wspólnego.

 Obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych przewodniczył ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Nasza szkoła w tym roku po raz drugi włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiegają pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Julia Lis.

 W ramach obchodów DBI przeprowadzono wiele działań. Wychowawcy klas 0-3 przeprowadzili pogadanki o bezpieczeństwie w sieci wykorzystując dostępne programy SIECIAKI, NECIO.PL, OWCE W SIECI itp. W klasach 4 - 7 uczniowie utrwalali wiadomości na temat zagrożeń czyhających w sieci.

 Dnia 21 lutego 2018 r. odbył się apel, na którym uczniowie przedstawili scenkę rodzajową pt. „Internet to nie wszystko” oraz nastąpiło rozstrzygniecie konkursów: na plakat promujący „Bezpieczeństwo w Internecie” (klasy I-III) oraz na prezentację multimedialną „Bezpieczeństwo w sieci” (klasy IV – VII) związaną z zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu.

 

 Podjęte inicjatywy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Myj ręce, powstrzymuj wirusy - spotkanie z higienistką

 Wirusy i bakterie są wszechobecne.        W środowisku szkolnym siedliskiem bakterii        i wirusów może być bardzo wiele przedmiotów: klamki, poręcze, ławki, klawiatury komputerów itp. Dlatego ważne jest, by myć ręce często, dokładnie, w ciepłej wodzie, korzystając z mydła. Ta zwykła czynność ma niezwykły wpływ na nasze zdrowie. Dzieci powinny myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem, po powrocie z placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami. Pogadankę na ten temat dla naszych uczniów przeprowadziła Pani Wanda Tomczyk. Pani pielęgniarka zwróciła szczególną uwagę na choroby brudnych rąk, co je wywołuje oraz jak im zapobiegać. Właściwa higiena może ochronić nas przed wieloma chorobami. Spotkanie odbyło się 20.02.2018 r. 

 

Walentynki

W dniu 14 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyły się Walentynki. Jak co roku uczniowie przygotowali życzenia i prezenty walentynkowe, które zostały posegregowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a następnie dostarczone przez walentynkowych listonoszy do rąk adresatów. Wszyscy dobrze się bawili.

Bal karnawałowy 2018

27 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Najpierw bawiły się przedszkolaki i uczniowie klas młodszych , a w godzinach popołudniowych uczniowie klas IV - VII. Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Dzieci w fantazyjnych strojach bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki razem ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Chętnie uczestniczyły w konkursach. Jak co roku rodzice przygotowali poczęstunek dla swoich pociech,  dla młodszych dzieci była dodatkowa niespodzianka – wata cukrowa. Za nami udana zabawa, teraz czeka na nas dwutygodniowa przerwa w nauce.

 

Spotkanie z policjantami

26 stycznia 2018 r. szkołę naszą odwiedzili policjanci - dzielnicowy naszej miejscowości asp. szt. Artur Boczula, i asp. Dariusz Tęcza - będący pracownikami Komisariatu Policji w Majdanie Królewskim. Policjant dzielnicowy przypomniał wszystkim uczniom o bezpiecznym spędzaniu ferii zimowych. Zwrócił uwagę na zagrożenia jakie niosą ze sobą nieprzemyślane zabawy na śniegu i lodzie. Uczulał na właściwe korzystanie z Internetu. Zwrócił uwagę na czujność dzieci w spotkaniach z nieznajomymi. Spotkanie było okazją do przypomnienia sobie jak należy się zachować w razie ataku psa i jaką pozycję obronną przyjąć. Uczniowie żywo uczestniczyli w spotkaniu. W skupieniu wysłuchali pogadanki. Policjant dzielnicowy podarował uczniom  plakat przybliżający sylwetkę dzielnicowego i zawierający telefony kontaktowe do niego i na komisariat.

Dziękujemy policjantom za przybycie i współpracę.

Dzień Babci i Dziadka

22, 23 stycznia to dni, które znają wszystkie wnuki -  Dzień Babci i Dziadka. W naszej szkole, uczniowie jak co roku, pamiętali o tych bardzo ważnych osobach w ich życiu.

 Najpierw były jasełka, potem wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych dzieci. Na zakończenie wszyscy odśpiewali ,,Sto lat”,  wręczyli laurki, prezenty oraz życzenia ukochanym Babciom i Dziadkom.

 

Niechaj Babcia i Dziadek tak nam długo żyją

 

Póki komar i mucha morza nie wypiją.

 

A ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli,

 

niech  się Babcia z Dziaduniem nażyją do woli.

 

 Mamy przygotowały słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy

Pasowanie na czytelnika

    Dnia19 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania     z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli występ  przygotowany przez uczniów klasy V. Piątoklasiści wcielili się w wybranych bogów greckich i pięknie ich zaprezentowali:

 - Kacper Szczur – Posejdon – bóg morza,

 - Magdalena Dziuba – Atena – bogini mądrości i sztuki wojennej,

 - Natalia Słabicka – Hestia –bogini ogniska domowego,

 - Dawid Dziewic – Zeus – bóg błyskawic i piorunów,

 - Justyna Rębisz – Demeter – bogini rolnictwa i urodzaju,

 - Oliwia Pyryt – Artemida – bogini łowów i księżyca,

 - Bartłomiej Zięba – Ares – bóg wojny,

 - Weronika Stępień – Afrodyta – bogini miłości i piękna,

 - Maciej Grosiak – Hefajstos – bóg ognia i kowalstwa.

    Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki,      a pani bibliotekarka  dokonała pasowania każdego z uczniów. Pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki   i zasadami wypożyczania książek.

 

Wigilia i jasełka w naszej szkole

     Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania się opłatkiem. Nasza szkoła podtrzymuje te tradycje i dlatego w piątek 22 grudnia    2017 r. odbyła się szkolna wigilia, podczas której  uczniowie kl. VI oraz dzieci uczęszczające na świetlicę wystawiły jasełka  zatytułowane „Dnia jednego o północy”. Jasełka poprzedzone były śpiewaniem kolęd przygotowanych przez każdą z klas. Na koniec dzieci z klasy II i III zatańczyły „Krakowiaka”. Podsumowana  została również akcja „Szlachetna paczka”.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W niedzielę 17 grudnia odbył się kiermasz ozdób              i stroików bożonarodzeniowych wykonanych przez Mamy z Rady Rodziców.

Spotkanie edukacyjne z Panem Zenonem Fajgerem z IPN w Rzeszowie

W piątek 15 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjne zorganizowane dzięki uprzejmości Pani Anny Grabiec – Dyrektora Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadził Pan Zenon Fajger główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Przedmiotem spotkania był temat „Harcerze podczas II wojny światowej”. Prowadzący w bardzo umiejętny sposób przekazał uczniom z klas IV - VI mnóstwo wiedzy. Dzieci poznały pokrótce jak narodziła się idea harcerstwa,  najistotniejsze  cele i sposoby działalności harcerzy oraz ich zasługi dla Ojczyzny.  Uwagę uczniów skupiły najbardziej pokazane w prezentacji relacje harcerzy – uczestników tamtych wydarzeń oraz archiwalne zdjęcia. Prowadzący zainspirował zebranych do przeczytania książek „Kamienie na szaniec” i „Zośka i Parasol”.

 

            Pani Dyrektor Małgorzata Styga skromnymi dyplomami podziękowania wyraziła gościom  wdzięczność za przybycie na spotkanie i zaprosiła do dalszej współpracy.

„Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”

    

 

W poniedziałek 11 grudnia 2017 r. Grupa Zaelektryzowani przeprowadziła w naszej szkole niecodzienną lekcję pt. Naukowa epidemia, czary mary i alchemia. Program spotkania obejmował: eksperymenty fizyczne oraz chemiczne, zabawy m. in. z helem, propanem, butanem i wodorem, ciekawe zjawiska fizyczne oraz konkursy z wiedzy i zręcznościowe z niespodzianką

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia panowała w naszej szkole szczególna atmosfera, gdyż zgodnie z tradycją gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł On do szkoły z workiem pełnym słodkości – co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie.

    W tym wyjątkowym dniu „mikołajkowe” czapki przyozdabiały głowy naszych dzieci. Nauczyciele również otrzymali prezent, który odebrała w ich imieniu Pani Dyrektor.

     Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc                  w zorganizowaniu tego radosnego dnia.

Andrzejki

  Andrzejki w Polsce obchodzone są już od kilku pokoleń, ale nie straciły na popularności. Zyskały tylko nową formę- teraz bawimy się wszyscy razem a nie jak było dawniej, chłopcy i dziewczęta osobno. Pomimo że, wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka i "przecież to tylko zabawa", to Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Zdjęcia pokazują, że i nasze szkolne Andrzejki, które odbyły się 29 listopada, były wspaniałą zabawą i dla młodszych dzieci, i dla tych starszych również.

30 LAT PRACY TWÓRCZEJ  JANA PUKA

W dniu 17 listopada 2017 r. w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbyła się uroczystość poświęcona 30-leciu pracy twórczej naszego rodaka Jana Puka.

W podziękowaniu za zasługi dla kultury lasowackiej i w dowód uznania za rzadko już dzisiaj spotykaną  sztukę rzeźbiarską w drewnie oraz dorobek poetycki i kronikarski Jan Puk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Na uroczystość zjechali się działacze kultury z całego regionu. Naszą szkołę reprezentowała       w imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor Małgorzata Styga, która złożyła szanownemu jubilatowi gratulacje.

Prace Pana Puka spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w izbach etnograficzno-historycznych szkół oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Tradycyjnie uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.

W tym roku impreza odbywała się w języku angielskim. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klasy I, II, III, IV i V, którzy śpiewali i odgrywali role w języku angielskim. Przedstawili oni piosenki o głównym bohaterze uroczystości. Uczniowie klasy IV przygotowali dwa przedstawienia: „Doctor Monkey” oraz „Goldilocks and the Three Bears”.

 

Natomiast na zakończenie imprezy uczennice klasy V zatańczyły „misiowy” taniec.

Święto Niepodległości

11 listopada to dzień naszego Święta Narodowego. 11 listopada 1918r. skończyła się przeszło stuletnia niewola naszej Ojczyzny. Dzień ten był dniem ostatecznego wyzwolenia Polski. Odtąd Polska zaczęła żyć własnym, samodzielnym życiem.

Dzień 11 listopada to święto naszego zmartwychwstania, święto odrodzenia naszego państwa. Od tego dnia datuje się historia Niepodległego Państwa Polskiego, związana na zawsze z nazwiskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, który pracą swego życia przygotował      i stworzył warunki do urzeczywistnienia tego, o czym marzyły i o co walczyły cztery pokolenia. Z okazji rocznicy odrodzenia Polski w całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości.

 W naszej szkole również odbył się uroczysty apel. Po wprowadzeniu przygotowanym przez klasę czwartą odbył się uroczysty koncercie z okazji Święta Niepodległości. Przed społecznością szkolną zaprezentowali się kolejno uczniowie wszystkich klas. Jesteśmy przekonani, że było to niezwykłe przeżycie.

Surówka jesienna

Jesień to pora przeziębień, katarów i kaszlu. Klasa II wraz z wychowawcą postanowiła zapobiegać wszelkim chorobom i zrobiła zdrową jesienną surówkę z warzyw i owoców dostępnych w każdym domu. Życzymy smacznego!

Mobilne Planetarium w naszej szkole

 

 

W czwartek 26 października naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, dzięki któremu mogli zgłębiać swoją wiedzę na temat Wszechświata, historii Kosmosu i możliwości jego podboju.

Ogromny przenośny namiot sferyczny, który rozłożony został w klasie dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. Naszym zdaniem to idealne narzędzie edukacyjne, umożliwiające zobaczenie i zrozumienie zjawisk astronomicznych, które z Ziemi obserwujemy  jedynie przez teleskopy.

 

Najmłodsi uczniowie w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznali Układ Słoneczny, z kolei dla starszych była to okazja do pogłębienia i usystematyzowania swojej dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia cudownej podróży po niebie.

Wyjazd do kina na film pt. „Dwie korony”

     We wtorek  24 października 2017 r. grupa 42 uczniów z kl. IV - VII wraz z opiekunami pojechała na film pt. „Dwie korony”.  Film ten po raz pierwszy ukazuje nieznane dotąd fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci w Auschwitz. Film ukazuje Świętego jakiego nie znamy – wizjonera, który realizując swoją misję przekraczał granice nie tylko kontynentów, ale i ludzkich ograniczeń. Inspirował i wyznaczał nowe trendy. Jego odwaga, wiara i poświęcenie czyniły go niezwykłym i wyjątkowym.

 

Warstwa dokumentalna filmu została zrealizowana w trzech krajach – w Polsce, we Włoszech i w Japonii, natomiast część fabularną uświetnili wybitni polscy aktorzy, tacy jak Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Marcin Kwaśny, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i inni.

 

Spotkania integracyjne przy ognisku

W czwartek 19 października 2017 r. młodsze dzieci z kl.0-III wykorzystały piękną, jesienną pogodę babiego lata na wspólne spotkanie przy  pieczeniu kiełbasek  i ziemniaków. Pod okiem swoich wychowawców i troskliwych mam miło spędziły czas na rozmowach i kreatywnych zabawach.

 

 

           Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za zaangażowanie i pomoc.

 

 

„Hej, ho pierwsza klasa”

      Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej.

 

       W środę 18 października 2017 r. odbyła się uroczystość ślubowania klasy I,  na której najpierw pierwszakom otuchy dodali starsi koledzy i Aplaus - dobry duszek  szkoły. Potem pierwszaki wierszem  i piosenką pokazały to, czego zdążyły się nauczyć w ciągu prawie dwóch miesięcy nauki.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców oraz własnoręcznie wykonane niespodzianki od kolegów z II klasy. Rodzice uczniów przygotowali dla pierwszaków klasowe przyjęcie - pyszne ciasta i ciasteczka.

 

Obchody XVII Dnia Papieskiego i 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

XVII Dzień Papieski obchodzony był w tym roku pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Dnia 16 października 2017 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w kościele parafialnym, aby wziąć udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły oraz mszy św. Po raz kolejny, dla całej społeczności szkolnej, był to szczególny dzień duchowej łączności z Tym, który uczył się modlitwy od wybitnych świętych Kościoła, męczenników, doktorów, mistyków i sam dołączył do ich grona, jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń wierzących. Obchodom XVII Dnia Papieskiego przewodniczył ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek.

 

      Tradycyjnie ksiądz ufundował wszystkim  kremówki – ulubione ciasto papieża.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

     W piątek 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

Uczniowie poprzez wiersze i piosenki podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Po części artystycznej Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Wit złożyła na ręce Pani Dyrektor podziękowanie w imieniu rodziców. Następnie Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Styga wręczyła Nagrody Dyrektora  zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkoły.

 

    Delegacja uczniów odwiedziła miejscowy cmentarz i uczciła pamięć byłych nauczycieli szkoły Państwa Rachwałów.

 

Spotkanie z misjonarzem  ks. Tomaszem Wargackim

     Ks. Tomasz Wargacki posługuje na misjach w Republice Południowej Afryki. Gdy tylko odwiedza dom rodzinny zawsze znajduje czas na spotkanie z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Takie spotkanie odbyło się 13 października 2017 r. Misjonarz opowiadał o swojej pracy, o dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów, o ich codziennym życiu i problemach    z tym związanych. Ksiądz Tomasz odpowiadał też na liczne pytania dzieci.

Ognisko z okazji Dnia Chłopaka

W czwartkowe popołudnie, tj. 28 września 2017 r. uczniowie kl. IV – VII wraz ze swoimi wychowawczyniami spotkali się, aby przy ognisku świętować Dzień Chłopaka. Dziewczęta złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Uczniowie sami upiekli sobie kiełbaski, mogli też zasmakować pieczonych ziemniaków i marchewek.

Podczas tego pięknego słonecznego popołudnia wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji zadań wynikających z zapewnienia uczniom szeroko pojętego bezpieczeństwa, w poniedziałek 25 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem. Pogadankę z uczniami przeprowadził aspirant Dariusz Tęcza. Pan Dariusz mówił o bezpieczeństwie na drodze,    w domu, w szkole, w Internecie oraz w kontaktach z obcymi i rówieśnikami.

76 rocznica agresji ZSRR na Polskę

 17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski. 17 września 1939 roku - to pamiętna data. Związek Radziecki „wbił nóż w plecy" Polsce, atakując ją bez wypowiedzenia wojny, łamiąc  w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji. Polska została wzięta "w kleszcze"   i podzielona między ZSRR a Niemcy.  Rosjanie mieli rzekomo ochraniać ludność białoruską i ukraińską, zamieszkującą tzw. Kresy Wschodnie. Armia Czerwona miała wprowadzać ład, sprawiedliwość, dobrobyt, którego próżno było oczekiwać. Po napaści sowietów na Polskę zaczęły się masowe wywózki ludności polskiej na wschód, a niewygodnych ideowo czekały łagry na Syberii. Zaczęto wprowadzać w czyn słowa Stalina - „Śmierć jednego człowieka to morderstwo, a śmierć dwóch milionów to tylko statystyka”. 

 

         Aby uczcić i przypomnieć wszystkim to ważne wydarzenie, w poniedziałek 18 września odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez p. E. Szczur i uczniów klasy siódmej. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpoczęliśmy w poniedziałek 4 września  o godz. 8.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Woli Rusinowskiej. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Słabicka przypomniała o smutnych wydarzeniach z historii naszego kraju, kiedy to w 1939 roku dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Dzisiaj możemy rozpocząć spokojnie i radośnie nowy rok szkolny. Czas pożegnać wakacje i zabrać się do pracy. W akademii udział wzięli uczniowie z klasy IV, V, VI i VII.

 

     Miłym akcentem tej uroczystości było przekazanie uczniowi kl. VI Rafałowi Kosiorowskiemu roweru trójkołowego. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Małgorzaty Stygi udało się pozyskać rower od Fundacji Eco  Textil ze Skarżyska - Kamiennej. Fundacji bardzo serdecznie dziękujemy.