Ogłoszenie

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej uprzejmie prosi o przesłanie wypełnionych oświadczeń o realizacji obowiązku szkolnego dziecka zameldowanego w Gminie Majdan Królewski   i należącego do obwodu PSP w Woli Rusinowskiej, a mieszkającego i chodzącego do szkoły za granicą.
Rodzice dziecka są zobowiązani w terminie do 30 września każdego roku, do informowania dyrektora szkoły podstawowej w obwodzie której dziecko  mieszka (jest zameldowane) o realizacji obowiązku szkolnego.
Wypełnione oświadczenia uprzejmie proszę  przesłać pocztą na adres:
Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Rusinowskiej
Wola Rusinowska 69
36-110 Majdan Królewski
WZÓR oświadczenia do pobrania
oswiadczenie-rodzica-o-spelnieniu-obowia
Adobe Acrobat Document 139.4 KB

Jutro wakacje, lekcje skończone

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2017/2018       w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św.        o godz. 800 odprawioną przez ks. proboszcza Mieczysława Marszałka. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie nastąpił dalszy ciąg uroczystości.

  Po powitaniu wszystkich przez Panią Dyrektor Małgorzatę Stygę, wystąpili uczniowie ze swoim programem artystycznym.

 Następnie pani dyrektor wspólnie z wychowawcami klas wręczyła nagrody i dyplomy dla najlepszych  uczniów. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców.

 Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom  życzymy udanych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

 

Wyjazd do Rzeszowa

Uczniowie klasy II 13 czerwca 2018 r. na zakończenie zrealizowanego Projektu ,, Razem odkryjemy świat programowania”  byli na wycieczce

w Rzeszowie. Odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, gdzie mogli brać udział

w doświadczeniach z fizyki. Do szkoły wrócili bardzo zadowoleni.

 

Program rządowy "Dobry Start"

 

   1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć. 

Ulotka
Dobry Start_ulotka.pdf
Adobe Acrobat Document 1.3 MB
List
2018.06.11_List do dyrektorów szkół_Dobr
Adobe Acrobat Document 193.0 KB

KOLONIE LETNIE 2018

 

    Oferta jest przeznaczona dla dzieci rolników do 16 roku życia (urodzonych po 1 stycznia 2002 r.), których rodzice, bądź jedno z rodziców/prawny opiekun podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników KRUS (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie) lub pobiera rentę bądź emeryturę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
      Dopłata do kolonii letnich = 390 zł dopłata do turnusu + 160 zł dopłata do transportu = 550,00 zł
      Miejsce wypoczynku:
        I Ośrodek „Przy Plaży” przy ul. Leśnej 3, 76-002 Łazy
              Terminy:
        1) 02.07 – 12.07.2018 r.
        2) 13.07 – 23.07.2018 r.
        3) 24.07 – 03.08.2018 r.
        4) 04.08 – 14.08.2018 r.
      II Ośrodek „Polar” przy ul. Wczasowa 5, 82-103 Stegna

    Terminy: nie zostały jeszcze ustalone.

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych

KONTAKT: 507 - 751 - 786, 82 576 - 14 - 16

 

Do pobrania:
Karta kwalifikacyjna uczestnika wypoczyn
Adobe Acrobat Document 128.1 KB

Wycieczka do Częstochowy

  Dnia 13 czerwca 2018 r. uczniowie klas III – VII wraz z nauczycielami i księdzem proboszczem wzięli udział w wycieczce do Częstochowy.

 Głównym celem tego wyjazdu było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości, dary wotywne wiernych.

 W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, aby odwiedzić Park Miniatur Sakralnych "Złota Góra". Park jest zlokalizowany na terenie częstochowskiej dzielnicy w dawnym kamieniołomie na stokach Złotej Góry.. Można tu przede wszystkim zobaczyć miniatury budowli sakralnych z całego świata, m.in: Bazylikę w Fatimie, Bazylikę w Lourdes, na Lateranie, Kościół w Medjugorje, Bazylikę w Betlejem i wiele innych ciekawych obiektów. Pomiędzy nimi spotkać można znane postaci z Biblii - Mojżesza i Jana Chrzciciela.

 Co ciekawe, 13 kwietnia 2013 roku w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie uroczyście odsłonięto największy w Polsce pomnik największego Polaka - papieża Św. Jana Pawła II. Mierzy on prawie 14 m wysokości i jest widoczny z wielu miejsc w Częstochowie. Został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Ze względu na deszcz dzieci tylko chwilę spędziły w Parku Atrakcji: m.in. na placu zabaw z trampolinami, w parku linowym.

 Nie obyło się oczywiście  bez odwiedzenia McDonald'sa, ale po tak wielkim wysiłku intelektualnym należała się ta „wielka uczta”.

 Wyjazd był udany, bezpieczny i pełen niezapomnianych wrażeń.

 

Sukces naszych uczennic

Po raz kolejny uczennice naszej szkoły wzięły udział w XV Konkursie Plastycznym ,,Nasze lasy” organizowanym przez Nadleśnictwo Kolbuszowa.

 Uczennica z klasy VI zajęła I miejsce w kategorii collage

 Uczennica  z klasy IV zajęła III miejsce w kategorii grafika

 

Gratulujemy!

 

Gminny Konkurs Języka Angielskiego

24 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Majdanie Królewskim odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym wzięli udział uczniowie z terenu całej gminy. Swoich sił w zmaganiach z językiem angielskim spróbowało 20 uczestników.

 

Congratulations!

 

Powiatowy Konkurs Plastyczno- Literacki w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

W dniu 18 maja 2018 r.  w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej odbyło się wręczenie nagród Powiatowego Konkursu Plastyczno- Literackiego pt. „Janek Bytnar- słynny kolbuszowianin”, zorganizowanego na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą szkołę w konkursie, reprezentowali uczniowie kl. VII : Martyna Płaza i Daniel Wojdyło. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. W kategorii literackiej miejsce III zajęła Martyna Płaza, a w kategorii plastycznej  miejsce III zajął Daniel  Wojdyło.                                                                         Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!

Niecodzienna wizyta

W piątek 11 maja 2018 roku naszą szkołę odwiedzili Panowie Bartosz Fic i Damian Wiertel  z Gazety Codziennej „Nowiny”. Celem wizyty było kręcenie spotu o Gminie Majdan Królewski. Uczniowie naszej szkoły dzięki tej wizycie mieli okazję zobaczyć z bliska prawdziwy dron, poznać jego wygląd i sposób działania.

          Owocem tego spotkania są zdjęcia zrobione dronem uczniom i obiektowi szkolnemu.

 

Tydzień Bibliotek

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny Tydzień Bibliotek. Hasło nawiązuje do obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  W ramach Tygodnia Bibliotek została zorganizowana wystawa książek zakupionych w tym roku do biblioteki szkolnej. Z tej okazji odbyło się również głośne czytanie książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Zielony i Nikt”  dla uczniów klasy II i III. Natomiast 11 maja uczennice kl. VI Agnieszka Dziewic i Aleksandra Wojdyło brały udział   w XIII Gminnym Turnieju Czytelniczym „Czytam, bo lubię …” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w  Majdanie Królewskim.

VIII Gminny Konkurs  Twórczości Marii Konopnickiej

We wtorek  15 maja 2018 r. w PSP w Komorowie odbył się VIII GMINNY KONKURS POŚWIĘCONY TWÓRCZOŚCI MARII KONOPNICKIEJ. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: z kl. II Weronika Miśkiewicz, Amelia Pyryt i Julia Zięba, z kl. III Joanna Lubera, z kl. V Julia Płaza, z kl. VI Gabriela Drozdowska i Aleksandra Wojdyło i z kl. VII Martyna Płaza.

 Konkurs odbył się w trzech kategoriach:

 - Konkurs Plastyczny pt. „Co słonko widziało?” – III miejsce zajęła Julia Zięba

 - Konkurs Recytatorski pt. „O czym ptaszek śpiewa?”- II miejsce zdobyła Weronika Miśkiewicz

 - Konkurs Wiedzy pt. „Twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej” – I miejsce zdobyły uczennice Gabriela Drozdowska i Martyna Płaza

 

 

 

Wielkie brawa i gratulacje!!!

 

Gminny Konkurs Ortograficzny

10 maja 2018 r. w Majdanie Królewskim odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu   Ortograficznego kl. III. Nasza szkołę godnie reprezentowała uczennica Joanna Lubera, która zajęła czołowe II miejsce.

Dziecięcy konkurs poezji

10 maja 2018 r. dwie uczennice klasy 0, Monika Pyryt i Gabriela Słabicka wzięły udział w siódmej edycji konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Publiczne Przedszkole, GOK i bibliotekę w Majdanie Królewskim. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem ,,Uczucia i emocje w poezji dziecięcej”. Nie udało się zdobyć głównych nagród, ale i tak emocji było niemało. Gratulujemy naszym recytatorkom i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wycieczka do Nowej Dęby

11 maja 2018 r dzieci z klasy 0 pojechały na wycieczkę do Nowej Dęby. Najpierw odwiedziliśmy zamek nad zalewem, potem udaliśmy się na pyszne lody. Po zjedzeniu lodów poszliśmy na plac zabaw. Radości i zabawom nie było końca. Opanowaliśmy wszystkie zjeżdżalnie, karuzele i inne atrakcje tego placu. Najwięcej radości sprawił dzieciom zjazd na wyciągu linowym. Po zakończeniu zabaw z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do autobusu, po czym pojechaliśmy do szkoły. Opiekunem wyjazdy była pani Małgorzata Wilk a nieocenionymi pomocnikami były mamy naszych zerówkowiczów, pani Agata Kasica i pani Renata Kwaśnik. Mamy nadzieję, że uda się zorganizować kolejną taką wycieczkę.

 

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

 W dniu 27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez uczniów klasy piątej. Konstytucja 3 maja 1791 r.  była pierwszą w Europie, a druga na świecie spisaną konstytucją. Wprowadzała ona wiele reform naprawiających państwo i mających ukrócić samowolę szlachecką. To święto jest dzisiaj dla nas wielką lekcją patriotyzmu i miłości Ojczyzny.

 

Wernisaż wystawy Jana Puka

     W dniu 26 kwietnia o godz. 12.00 w GOK-u, w Majdanie Królewskim odbył się wernisaż wystawy z okazji 30 lat pracy twórczej Pana Jana Puka, naszego rodaka. Wzięła w nim udział liczna delegacja naszej szkoły.

Swoje gratulacje i podziękowania wraz z biało – czerwonym bukietem kwiatów na ręce Jubilata złożyli reprezentanci naszej szkolnej społeczności. Było też wiele serdeczności, życzeń i upominków od  przedstawicieli władz i zgromadzonych gości.

W uznaniu dla jego niezwykłej pasji i zasług dla kultury lasowiackiej rzeźbiarzowi i poecie Panu Janowi Pukowi – składamy serdeczne podziękowania!

    

 

Uczennice naszej szkoły na konkursie recytatorskim w GOK w Majdanie Królewskim

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim odbył się I Konkurs Recytatorski im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. W konkursie zaprezentowały się uczennice naszej szkoły. W kategorii klas I- III Julia Zięba i Weronika Miśkiewicz, a w kategorii klas IV- VII Joanna Pyryt oraz Ewa Safin.

Dzień Ziemi w naszej szkole

   22 kwietnia obchodzimy święto Ziemi, z tej okazji w poniedziałek 23 kwietnia 2018, odbył się w naszej szkole apel przygotowany przez uczniów kl. IV.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu mszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło wiele lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalamy żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.

Ziemia niegdyś czysta i zielona, nietknięta ręką ludzką, teraz jest coraz słabsza, coraz brudniejsza, a jej zieleń znika pod wytworami rozwijającej się cywilizacji. Martwi nas to i chcielibyśmy jakoś pomóc Matce Ziemi. Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość.

Mamy nadzieję, że przedstawienie przygotowane przez naszych uczniów będzie ważnym bodźcem do rozwijania zainteresowań ekologią i problemami środowiska, w jakim żyjemy.

 

Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

Dnia 28 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do tradycji wielkanocnych.

 

Właśnie o tych tradycjach i obrzędach, czyli malowaniu pisanek, świątecznym śniadaniu w Wielką Niedzielę i polewaniu wodą w Lany Poniedziałek, czyli śmigusie-dyngusie, dniu "harców i swawoli, w którym trzeba polewać się wodą, weselić, śmiać i odwiedzać" opowiedzieli uczniowie naszej szkoły w swoim przedstawieniu. Wprowadzili nas w niezwykły świąteczny czas .

 

Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Styga podziękowała uczniom za występy , Pani Anecie Sorbal za organizację akademii oraz złożyła świąteczne życzenia. Ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek przypomniał o obchodach  Triduum Paschalnego zachęcając do licznego udziału w nabożeństwach.

Wyjazd do SOK - u w Nowej Dębie

  27 marca 2018 roku klasy IV – VII obejrzały spektakl teatralny, będący realizacją jednej z powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”, prezentowany na scenie kina „Metalowiec” w Nowej Dębie.

  Adaptacja tekstu, w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu, zawiera najważniejsze wątki pierwowzoru. Światy młodych i dorosłych spotykają się tu na rozmaitych płaszczyznach: budowania autorytetów, walce o wpływy w grupie, poczuciu więzi rodzinnych, odpowiedzialności, gradacji wartości, miłości. Zamiarem twórców spektaklu jest kształtowanie właściwej postawy etyczno – moralnej młodego widza. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka    i jego przyjaciół stanowi dopełnienie w procesie edukacji młodzieży.

 

21 marca - pierwszy dzień wiosny

21 marca 2018 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły powitali Wiosnę. W tym roku przywitała nas śniegiem. O godzinie 9.00 uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie ,,Zagubione baśnie”          w GOK w Majdanie Królewskim. Po powrocie wszyscy poszli rozstać się na dobre z zimą – kukłą Marzanną, którą spalili przy wtórach piosenek i okrzyków. Śnieżkami dzieci pożegnały na dobre mroźną i znudzoną porę roku.

 

Gminny Konkurs Plastyczno - Czytelniczy "Legendy wielkopolskie w komiksie"

21 marca 2018 r. w PSP w naszej szkole rozstrzygnięto III Edycję Gminnego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy wielkopolskie w komiksie”. Wzięło w nim udział piętnastu uczniów z pięciu szkół z terenu gminy Majdan Królewski.

 Prace zostały ocenione przez jury w składzie: Katarzyna Cesarz, pracownik Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Katarzyna Kopeć, polonistka z Publicznej Szkoły Podstawowej               w Majdanie Królewskim oraz Magdalena Puzio, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Królewskim. Zanim nastąpiło wręczenie nagród głos zabrała przewodnicząca jury pani Katarzyna Cesarz, która pochwaliła uczestników konkursu za to, że z roku na rok komiksy są coraz lepsze. Zachęciła również uczniów do doskonalenia swoich umiejętności.

 Rozdanie nagród poprzedzone zostało występem kl. V przygotowanym w ramach lekcji języka polskiego. Uczniowie wcielili się w wybranych bogów greckich, zaprezentowali się i krótko o sobie opowiedzieli. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, po którym mogli podziwiać wystawę prac konkursowych.

 Wyniki konkursu:

 I miejsce – Agnieszka Dziewic – PSP w Woli Rusinowskiej

 II miejsce – Natalia Barnaś – PSP w Hucie Komorowskiej

 II miejsce – równorzędne Aleksandra Stec – PSP w Komorowie i Sebastian Kolański – PSP                 w Brzostowej Górze

 Wyróżnienia:

 Alicja Łeptuch – PSP w Komorowie

 Daniel Wojdyło – PSP w Woli Rusinowskiej

Organizatorami konkursu były: Małgorzata Styga, dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej, Bogusława Zięba, bibliotekarka i  Anna Chmielowiec, polonistka.

Kiermasz palm wielkanocnych

    W czwartek 15 marca 2018 r. wspólnie z rodzicami, nauczycielami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich zrobiliśmy piękne  palmy wielkanocne.  Palmy wykonane z gałązek wierzbowych, bukszpanu, tui,  przystrojone kwiatkami z bibuły czy też suszonymi przeznaczone zostały na kiermasz, który odbył się w niedzielę 18 marca.

Dzień Kobiet w naszej szkole

 

 

8 marca to dzień bardzo przyjemny dla kobiet małych i dużych. W tym dniu nasi chłopcy obdarowali nas kwiatami, słodyczami i upominkami za co serdecznie dziękujemy.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 28.02.2018 r. – 02.03.2018 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje szkolne.  Nauki rekolekcyjne głosił ks. Stanisław Olszówka, proboszcz sąsiedniej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Kopciach. Te rekolekcje będziemy zawsze wspominać śpiewając piosenki, których nauczył nas ks. Stanisław.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca  2018 r. w  naszej szkole odbył się apel poświęcony ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.

 To  święto państwowe  upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.  Uczniowie klasy siódmej i szóstej: Patrycja Tabaka, Eryka Wawrzonek, Kacper Płaza, Martyna Płaza, Aleksandra Wojdyło, Kamil Pyryt zaprezentowali ważną lekcję historii, która  odnosiła się do postaci, działań oraz tragicznego losu Żołnierzy Wyklętych. Przypomnieli jak ważna jest pamięć o tych, którzy tak heroicznie walczyli o wolną Polskę. Uczestnicząc w apelu, śpiewając pieśni patriotyczne oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy wykazali się niezłomną postawą patriotyczną, przywiązaniem do tradycji niepodległościowych, dzięki ich postawie żyjemy w wolnej Polsce.

 Ich postawa niech skłania nas do refleksji i działania na rzecz naszej Ojczyzny i dobra wspólnego.

 Obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych przewodniczył ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Nasza szkoła w tym roku po raz drugi włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiegają pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Julia Lis.

 W ramach obchodów DBI przeprowadzono wiele działań. Wychowawcy klas 0-3 przeprowadzili pogadanki o bezpieczeństwie w sieci wykorzystując dostępne programy SIECIAKI, NECIO.PL, OWCE W SIECI itp. W klasach 4 - 7 uczniowie utrwalali wiadomości na temat zagrożeń czyhających w sieci.

 Dnia 21 lutego 2018 r. odbył się apel, na którym uczniowie przedstawili scenkę rodzajową pt. „Internet to nie wszystko” oraz nastąpiło rozstrzygniecie konkursów: na plakat promujący „Bezpieczeństwo w Internecie” (klasy I-III) oraz na prezentację multimedialną „Bezpieczeństwo w sieci” (klasy IV – VII) związaną z zagrożeniami wynikającymi z korzystania z Internetu.

 

 Podjęte inicjatywy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Myj ręce, powstrzymuj wirusy - spotkanie z higienistką

 Wirusy i bakterie są wszechobecne.        W środowisku szkolnym siedliskiem bakterii        i wirusów może być bardzo wiele przedmiotów: klamki, poręcze, ławki, klawiatury komputerów itp. Dlatego ważne jest, by myć ręce często, dokładnie, w ciepłej wodzie, korzystając z mydła. Ta zwykła czynność ma niezwykły wpływ na nasze zdrowie. Dzieci powinny myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem, po powrocie z placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami. Pogadankę na ten temat dla naszych uczniów przeprowadziła Pani Wanda Tomczyk. Pani pielęgniarka zwróciła szczególną uwagę na choroby brudnych rąk, co je wywołuje oraz jak im zapobiegać. Właściwa higiena może ochronić nas przed wieloma chorobami. Spotkanie odbyło się 20.02.2018 r. 

 

Walentynki

W dniu 14 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyły się Walentynki. Jak co roku uczniowie przygotowali życzenia i prezenty walentynkowe, które zostały posegregowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a następnie dostarczone przez walentynkowych listonoszy do rąk adresatów. Wszyscy dobrze się bawili.

Bal karnawałowy 2018

27 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Najpierw bawiły się przedszkolaki i uczniowie klas młodszych , a w godzinach popołudniowych uczniowie klas IV - VII. Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Dzieci w fantazyjnych strojach bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki razem ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Chętnie uczestniczyły w konkursach. Jak co roku rodzice przygotowali poczęstunek dla swoich pociech,  dla młodszych dzieci była dodatkowa niespodzianka – wata cukrowa. Za nami udana zabawa, teraz czeka na nas dwutygodniowa przerwa w nauce.

 

Spotkanie z policjantami

26 stycznia 2018 r. szkołę naszą odwiedzili policjanci - dzielnicowy naszej miejscowości asp. szt. Artur Boczula, i asp. Dariusz Tęcza - będący pracownikami Komisariatu Policji w Majdanie Królewskim. Policjant dzielnicowy przypomniał wszystkim uczniom o bezpiecznym spędzaniu ferii zimowych. Zwrócił uwagę na zagrożenia jakie niosą ze sobą nieprzemyślane zabawy na śniegu i lodzie. Uczulał na właściwe korzystanie z Internetu. Zwrócił uwagę na czujność dzieci w spotkaniach z nieznajomymi. Spotkanie było okazją do przypomnienia sobie jak należy się zachować w razie ataku psa i jaką pozycję obronną przyjąć. Uczniowie żywo uczestniczyli w spotkaniu. W skupieniu wysłuchali pogadanki. Policjant dzielnicowy podarował uczniom  plakat przybliżający sylwetkę dzielnicowego i zawierający telefony kontaktowe do niego i na komisariat.

Dziękujemy policjantom za przybycie i współpracę.

Dzień Babci i Dziadka

22, 23 stycznia to dni, które znają wszystkie wnuki -  Dzień Babci i Dziadka. W naszej szkole, uczniowie jak co roku, pamiętali o tych bardzo ważnych osobach w ich życiu.

 Najpierw były jasełka, potem wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych dzieci. Na zakończenie wszyscy odśpiewali ,,Sto lat”,  wręczyli laurki, prezenty oraz życzenia ukochanym Babciom i Dziadkom.

 

Niechaj Babcia i Dziadek tak nam długo żyją

 

Póki komar i mucha morza nie wypiją.

 

A ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli,

 

niech  się Babcia z Dziaduniem nażyją do woli.

 

 Mamy przygotowały słodki poczęstunek, za który serdecznie dziękujemy

Pasowanie na czytelnika

    Dnia19 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania     z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli występ  przygotowany przez uczniów klasy V. Piątoklasiści wcielili się w wybranych bogów greckich i pięknie ich zaprezentowali:

 - Kacper Szczur – Posejdon – bóg morza,

 - Magdalena Dziuba – Atena – bogini mądrości i sztuki wojennej,

 - Natalia Słabicka – Hestia –bogini ogniska domowego,

 - Dawid Dziewic – Zeus – bóg błyskawic i piorunów,

 - Justyna Rębisz – Demeter – bogini rolnictwa i urodzaju,

 - Oliwia Pyryt – Artemida – bogini łowów i księżyca,

 - Bartłomiej Zięba – Ares – bóg wojny,

 - Weronika Stępień – Afrodyta – bogini miłości i piękna,

 - Maciej Grosiak – Hefajstos – bóg ognia i kowalstwa.

    Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki,      a pani bibliotekarka  dokonała pasowania każdego z uczniów. Pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki   i zasadami wypożyczania książek.

 

Wigilia i jasełka w naszej szkole

     Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania się opłatkiem. Nasza szkoła podtrzymuje te tradycje i dlatego w piątek 22 grudnia    2017 r. odbyła się szkolna wigilia, podczas której  uczniowie kl. VI oraz dzieci uczęszczające na świetlicę wystawiły jasełka  zatytułowane „Dnia jednego o północy”. Jasełka poprzedzone były śpiewaniem kolęd przygotowanych przez każdą z klas. Na koniec dzieci z klasy II i III zatańczyły „Krakowiaka”. Podsumowana  została również akcja „Szlachetna paczka”.

Spotkanie edukacyjne z Panem Zenonem Fajgerem z IPN w Rzeszowie

W piątek 15 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjne zorganizowane dzięki uprzejmości Pani Anny Grabiec – Dyrektora Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadził Pan Zenon Fajger główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Przedmiotem spotkania był temat „Harcerze podczas II wojny światowej”. Prowadzący w bardzo umiejętny sposób przekazał uczniom z klas IV - VI mnóstwo wiedzy. Dzieci poznały pokrótce jak narodziła się idea harcerstwa,  najistotniejsze  cele i sposoby działalności harcerzy oraz ich zasługi dla Ojczyzny.  Uwagę uczniów skupiły najbardziej pokazane w prezentacji relacje harcerzy – uczestników tamtych wydarzeń oraz archiwalne zdjęcia. Prowadzący zainspirował zebranych do przeczytania książek „Kamienie na szaniec” i „Zośka i Parasol”.

 

            Pani Dyrektor Małgorzata Styga skromnymi dyplomami podziękowania wyraziła gościom  wdzięczność za przybycie na spotkanie i zaprosiła do dalszej współpracy.

30 LAT PRACY TWÓRCZEJ  JANA PUKA

W dniu 17 listopada 2017 r. w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbyła się uroczystość poświęcona 30-leciu pracy twórczej naszego rodaka Jana Puka.

W podziękowaniu za zasługi dla kultury lasowackiej i w dowód uznania za rzadko już dzisiaj spotykaną  sztukę rzeźbiarską w drewnie oraz dorobek poetycki i kronikarski Jan Puk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Na uroczystość zjechali się działacze kultury z całego regionu. Naszą szkołę reprezentowała       w imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor Małgorzata Styga, która złożyła szanownemu jubilatowi gratulacje.

Prace Pana Puka spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w izbach etnograficzno-historycznych szkół oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Święto Niepodległości

11 listopada to dzień naszego Święta Narodowego. 11 listopada 1918r. skończyła się przeszło stuletnia niewola naszej Ojczyzny. Dzień ten był dniem ostatecznego wyzwolenia Polski. Odtąd Polska zaczęła żyć własnym, samodzielnym życiem.

Dzień 11 listopada to święto naszego zmartwychwstania, święto odrodzenia naszego państwa. Od tego dnia datuje się historia Niepodległego Państwa Polskiego, związana na zawsze z nazwiskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, który pracą swego życia przygotował      i stworzył warunki do urzeczywistnienia tego, o czym marzyły i o co walczyły cztery pokolenia. Z okazji rocznicy odrodzenia Polski w całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości.

 W naszej szkole również odbył się uroczysty apel. Po wprowadzeniu przygotowanym przez klasę czwartą odbył się uroczysty koncercie z okazji Święta Niepodległości. Przed społecznością szkolną zaprezentowali się kolejno uczniowie wszystkich klas. Jesteśmy przekonani, że było to niezwykłe przeżycie.

Wyjazd do kina na film pt. „Dwie korony”

     We wtorek  24 października 2017 r. grupa 42 uczniów z kl. IV - VII wraz z opiekunami pojechała na film pt. „Dwie korony”.  Film ten po raz pierwszy ukazuje nieznane dotąd fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci w Auschwitz. Film ukazuje Świętego jakiego nie znamy – wizjonera, który realizując swoją misję przekraczał granice nie tylko kontynentów, ale i ludzkich ograniczeń. Inspirował i wyznaczał nowe trendy. Jego odwaga, wiara i poświęcenie czyniły go niezwykłym i wyjątkowym.

 

Warstwa dokumentalna filmu została zrealizowana w trzech krajach – w Polsce, we Włoszech i w Japonii, natomiast część fabularną uświetnili wybitni polscy aktorzy, tacy jak Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Marcin Kwaśny, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i inni.

 

„Hej, ho pierwsza klasa”

      Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej.

 

       W środę 18 października 2017 r. odbyła się uroczystość ślubowania klasy I,  na której najpierw pierwszakom otuchy dodali starsi koledzy i Aplaus - dobry duszek  szkoły. Potem pierwszaki wierszem  i piosenką pokazały to, czego zdążyły się nauczyć w ciągu prawie dwóch miesięcy nauki.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców oraz własnoręcznie wykonane niespodzianki od kolegów z II klasy. Rodzice uczniów przygotowali dla pierwszaków klasowe przyjęcie - pyszne ciasta i ciasteczka.

 

Obchody XVII Dnia Papieskiego i 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

XVII Dzień Papieski obchodzony był w tym roku pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Dnia 16 października 2017 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w kościele parafialnym, aby wziąć udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły oraz mszy św. Po raz kolejny, dla całej społeczności szkolnej, był to szczególny dzień duchowej łączności z Tym, który uczył się modlitwy od wybitnych świętych Kościoła, męczenników, doktorów, mistyków i sam dołączył do ich grona, jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń wierzących. Obchodom XVII Dnia Papieskiego przewodniczył ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek.

 

      Tradycyjnie ksiądz ufundował wszystkim  kremówki – ulubione ciasto papieża.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

     W piątek 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

Uczniowie poprzez wiersze i piosenki podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Po części artystycznej Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Wit złożyła na ręce Pani Dyrektor podziękowanie w imieniu rodziców. Następnie Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Styga wręczyła Nagrody Dyrektora  zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkoły.

 

    Delegacja uczniów odwiedziła miejscowy cmentarz i uczciła pamięć byłych nauczycieli szkoły Państwa Rachwałów.

 

Spotkanie z misjonarzem  ks. Tomaszem Wargackim

     Ks. Tomasz Wargacki posługuje na misjach w Republice Południowej Afryki. Gdy tylko odwiedza dom rodzinny zawsze znajduje czas na spotkanie z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Takie spotkanie odbyło się 13 października 2017 r. Misjonarz opowiadał o swojej pracy, o dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów, o ich codziennym życiu i problemach    z tym związanych. Ksiądz Tomasz odpowiadał też na liczne pytania dzieci.

Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji zadań wynikających z zapewnienia uczniom szeroko pojętego bezpieczeństwa, w poniedziałek 25 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem. Pogadankę z uczniami przeprowadził aspirant Dariusz Tęcza. Pan Dariusz mówił o bezpieczeństwie na drodze,    w domu, w szkole, w Internecie oraz w kontaktach z obcymi i rówieśnikami.

76 rocznica agresji ZSRR na Polskę

 17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski. 17 września 1939 roku - to pamiętna data. Związek Radziecki „wbił nóż w plecy" Polsce, atakując ją bez wypowiedzenia wojny, łamiąc  w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji. Polska została wzięta "w kleszcze"   i podzielona między ZSRR a Niemcy.  Rosjanie mieli rzekomo ochraniać ludność białoruską i ukraińską, zamieszkującą tzw. Kresy Wschodnie. Armia Czerwona miała wprowadzać ład, sprawiedliwość, dobrobyt, którego próżno było oczekiwać. Po napaści sowietów na Polskę zaczęły się masowe wywózki ludności polskiej na wschód, a niewygodnych ideowo czekały łagry na Syberii. Zaczęto wprowadzać w czyn słowa Stalina - „Śmierć jednego człowieka to morderstwo, a śmierć dwóch milionów to tylko statystyka”. 

 

         Aby uczcić i przypomnieć wszystkim to ważne wydarzenie, w poniedziałek 18 września odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez p. E. Szczur i uczniów klasy siódmej.