Szkolny Turniej Głośnego Czytania

W dniu 21 marca 2019 r. w naszej szkole rozstrzygnięto IV Edycję Szkolnego Turnieju Głośnego Czytania.        W konkursie udział wzięło 24 uczniów z kl. II - VIII w trzech kategoriach wiekowych: kl. II – III, kl. IV – VI      

 i kl. VII – VIII.

 Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa, doskonalenie umiejętności pięknego czytania na głos i rozumienia czytanego tekstu oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

 Tytuł Mistrza Głośnego Czytania zdobyły uczennice:

 - w kategorii klas II i III – Amelia Pyryt z kl. III,

 - w kategorii klas IV – VI – Alicja Lubera z kl. V,

 - w kategorii klas VII – VIII – Martyna Płaza z kl. VIII.

 

                                                                                       Gratulacje!!!

 

Eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

     18 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim zostały przeprowadzone eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

     Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych, tj. w grupie I – uczniów szkół podstawowych klasy IV – VI oraz w grupie II uczniów szkół podstawowych klas VII i VIII jak również uczniów gimnazjum.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Dawid Szczur i Kacper Płaza.

 Kacper Płaza w swojej kategorii tj. uczniów klas starszych zajął III miejsce.

 

                                                                                                                             Gratulujemy!

 

Spotkanie zawodoznawcze

W poniedziałek 18 marca 2019 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze promujące Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadziły Panie  Jolanta Czachor i Marta Borek.

 Dziękujemy za przekazaną wiedzę. 

               Uczniowie z PSP w Woli Rusinowskiej.

Gminny Konkurs Plastyczno - Czytelniczy "Legendy polskie w komiksie"

     13 marca 2019 r. w naszej szkole rozstrzygnięto IV Edycję Gminnego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy polskie w komiksie”. W konkursie udział wzięło jedenastu uczniów z pięciu szkół z terenu gminy Majdan Królewski.

  Prace zostały ocenione przez jury w składzie: Katarzyna Cesarz, pracownik Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Katarzyna Kopeć, polonistka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim oraz Magdalena Puzio, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Królewskim. Zanim nastąpiło wręczenie nagród głos zabrała przewodnicząca jury pani Katarzyna Cesarz, która pochwaliła uczestników konkursu za to, że z roku na rok komiksy są coraz lepsze. Zachęciła również uczniów do doskonalenia swoich umiejętności.

  Przed rozdaniem nagród uczniowie kl. VI i V naszej szkoły, przygotowani przez p. Annę Chmielowiec zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Mikołajek”, inspirowane znaną legendą pomorską. Młodzi aktorzy pokazali historię małego chłopca, który swoimi psotami uprzykrzał życie mieszkańców nadmorskiej wioski, niszcząc rybackie sieci, wyrywając przybrzeżne rośliny. Pewnego razu „miarka się jednak przebrała”, gdy Mikołajek ukradł bursztynową koronę córce króla Bałtyku. Za ten czyn spotkała go surowa kara od władcy morza. I tylko dzięki wstawiennictwu królewny nie został ukarany śmiercią, ale zamieniony w roślinę o kwiatach błękitnych zwaną mikołajkiem nadmorskim. Od tego czasu chronił wydmy, zamiast je niszczyć. Nauka z tej legendy jest taka, że wszystko co robimy, róbmy z umiarem, bo jak mówi przysłowie: „co za dużo to nie zdrowo”.

   Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, po którym mogli podziwiać wystawę prac konkursowych.

  Wyniki konkursu:

 I miejsce – Magdalena Dziuba – PSP w Woli Rusinowskiej

 II miejsce – Martyna Lidwin – PSP w Klatkach

 III miejsce – Weronika Mokrzycka – PSP w Komorowie

 Wyróżnienia:

  Maciej Puzio – PSP w Krzątce

 Daniel Wojdyło – PSP w Woli Rusinowskiej

 Jagoda Pachucka – PSP w Komorowie

         Organizatorami konkursu były: Małgorzata Styga, dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej, Bogusława Zięba, bibliotekarka i Anna Chmielowiec, polonistka.

 

I Wojewódzki Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej

W dniu 1 marca 2019 roku odbył się I Wojewódzkim Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

 

Na konkurs napłynęło 147 prac z 51 szkół z województwa podkarpackiego. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu wypowiedzi inspirowanej historią polskiego podziemia antykomunistycznego w formie poetyckiej lub prozatorskiej. Celem nadrzędnym konkursu była popularyzacja wiedzy o żołnierzach wyklętych, walczących w antykomunistycznym podziemiu o niepodległość Polski. Młodzież mogła się zaprezentować w następujących gatunkach literackich takich jak: hymn, ballada, piosenka, sonet, epitafium, tren, opowiadanie, pamiętnik i dziennik, list, wspomnienie oraz apel. Wśród wyróżnionych utworów znalazła się ballada pt. Żołnierz , napisana przez uczennicę naszej szkoły Aleksandrę Wojdyło. Autorka refleksyjnie, z niezwykłą dojrzałością, wrażliwością  podjęła temat życia i śmierci, obowiązku wobec ojczyzny, i walki w słusznej sprawie.

 

Dzień Kobiet w naszej szkole

   8 marca w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet odbyły się małe klasowe uroczystości. Wszystkie dziewczynki i panie otrzymały miłe podarunki i pachnące kwiaty, za które serdecznie dziękujemy.

 

Podróż do Gambii

Nasz ksiądz proboszcz Mieczysław Marszałek w barwny i ciekawy sposób opowiedział nam  o swojej ostatniej podróży do Gambii. O ludziach tam żyjących oraz przepięknej przyrodzie tak odmiennej od naszej. Swoją opowieść zilustrował  wieloma zdjęciami, a na koniec spotkania poczęstował wszystkich przywiezionym owocem baobabu. Zachęcił nas do podjęcia próby wyhodowania tego drzewa. Jesteśmy wdzięczni księdzu za podzielenie się swoimi przeżyciami z tak egzotycznej wyprawy.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Z tej okazji  Ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek wraz z uczennicami kl. VIII przygotował apel połączony z prezentacją multimedialną.

Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

 

W dniu 28 lutego 2019 roku zgodnie z tradycją obchodziliśmy tłusty czwartek. Z tej okazji zajadaliśmy się pączkami, które ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy za te słodkości i mamy nadzieję, że zwyczaj częstowania pysznymi pączkami zadomowi się już na dobre w naszej szkole.

 

BAL KARNAWAŁOWY 2019

Podczas sobotniego zimowego popołudnia – 26 stycznia, odbył się długo oczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej, bal karnawałowy.
Dzieci uwielbiają takie wydarzenia i czekają na nie z zapartym tchem. Cieszą się, że mogą przebrać się w różne postaci, czasami tak pomysłowe i kolorowe, że trudno je poznać. Były wśród nich min. wróżki, czarownice, królewny, policjanci i strażacy. Wszyscy wyglądali pięknie i wspaniale czuli się w swoich przebraniach.

    Zabawę urozmaicił dzieciom wodzirej.  Organizował dzieciakom różne zabawy, konkursy, pląse itd.

Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ciekawie spędzony czas szybko minął. Wszyscy przebierańcy i pozostali uczestnicy imprezy wraz z opiekunami udali się do domów, by tam opowiedzieć bliskim o swoich wrażeniach.

W czasie zabawy odbył się konkurs na  „Króla i królową balu”. Zwycięzcami w klasach młodszych zostali: Paulina Rębisz i Kamil Krząstek z klasy III, natomiast z klas starszych Jakub Kruszyna z klasy V i Patrycja Tabaka z klasy VIII.

   Dziękujemy rodzicom za uatrakcyjnienie imprezy. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole. Będzie zapewne wesoło i kolorowo.

Walentynki  w Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Rusinowskiej

 Walentynki to coroczne święto, które swoimi korzeniami sięga w Europie Południowej i Zachodniej czasów średniowiecza. Do Polski dotarło na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Stałym elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek,  najczęściej w kształcie serca i w czerwonym kolorze, opatrzonych walentynkowym wierszykiem. Z tym świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy czy pluszowych maskotek.

   Nie inaczej było w naszej szkole. Od poniedziałku na szkolnym korytarzu znajdowało się specjalne pudełko, do którego wszyscy chętni mogli wrzucać przygotowaną walentynkę. Następnie w piątek 8 lutego po szkole kursowała - walentynkowa poczta, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczennice z SU wcieliły się w role walentynkowych listonoszek. Wszyscy mogli przesłać kartki pełne miłych życzeń i wyrazów sympatii.

 Każdy obdarowany walentynką z radością odczytał przesłane życzenia i mamy nadzieję, że zrewanżował się podobnymi.

  Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości. Dużo uścisków, samych radości. Spełnienia marzeń, mocy słodyczy, w dniu Walentego wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły SU życzy.

Spotkanie z policjantem

 

 

     Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów 5 lutego 2019 r. odbyło się spotkanie klas „0” – VIII z policjantem dzielnicowym asp. szt. Arturem Boczulą z Posterunku Policji w Majdanie Królewskim. Spotkanie miało na celu  przypomnienie i utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i poruszania się po drodze, uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na kruchy lód, a także zbliżania się do nieznajomych osób.      

 

     Panu dzielnicowemu dziękujemy za przeprowadzoną pogadankę, a naszym wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

 

Nastał czas,  w którym jesteśmy bardziej podatni na różne wirusy

Zima to czas wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci. To czas, który daje wiele możliwości ciekawych zabaw na świeżym powietrzu, ale należy pamiętać również o niebezpieczeństwach związanych z zachorowaniami na grypę w tym okresie. Dlatego nasza szkolna pielęgniarka p. Wanda Tomczyk    22 stycznia 2019 r. przeprowadziła pogadankę dla klas „0” – VIII na ten temat. Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia niesie ze sobą grypa, ale również jak jej zapobiegać – szczepienia, zdrowe odżywianie, higiena.

Widowisko teatralno – lalkowe pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

W dniu 07 lutego 2019 r. uczniowie z kl. VII i VIII naszej szkoły wybrali się do GOK – u w Majdanie Królewskim, gdzie obejrzeli spektakl teatralno - lalkowy pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, przygotowany przez Teatr „Kontynuacja” działający przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku.

   Dzieło S. Wyspiańskiego, skonstruowane w poetyce narodowo – symbolicznej, pełnej aluzji, niedopowiedzeń i niejednoznacznych obrazów, nie daje się do końca zinterpretować. Autor wprowadził do tekstu bogatą symbolikę, która weszła do systemu znaków służących zarówno mitologii narodowej, jak też doraźnej publicystyce, by wymienić  Złoty Róg, somnambuliczny krąg taneczny, Chochoła i jego muzykę. Wesele wymierzone przeciwko mitom inteligenckim i genealogii romantycznej, samo powołało nowe mity o niewyczerpanej żywotności.

   Realizacja teatralna Teatru „Kontynuacja” zmusza do refleksji, zastanowienia się nad naszą narodową tożsamością, zwraca również uwagę na aspekt cierpienia i miłości zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i zbiorowym.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

    Nasza szkoła w tym roku po raz trzeci włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiegają pod hasłem „Działajmy razem”.

    W ramach obchodów DBI przeprowadzono wiele działań. Wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki o bezpieczeństwie w sieci wykorzystując dostępne programy SIECIAKI, NECIO.PL, OWCE W SIECI itp.

    Dnia 6 lutego 2019 r. odbył się apel, na którym uczniowie z klasy VIII przedstawili 2 scenki rodzajowe  pierwsza dotycząca zawierania znajomości przez Internet, druga o poszanowaniu własności  intelektualnej.

    Podjęte inicjatywy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Dni otwarte do Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Werynii oraz do ZST w Kolbuszowej

    Dnia 5 lutego 2019 r. uczniowie klasy VIII pod opieką wychowawczyni p. Julii Lis wybrali się na dni otwarte do Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni oraz do Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

      Organizatorzy w ramach dni otwartych przygotowali ciekawe pokazy, doświadczenia fizyczne, zapoznali uczniów  z kierunkami kształcenia oraz pokazali zaplecze dydaktyczne swoich szkół, przedstawili nauczycieli.

      Celem tego typu wyjazdów jest popularyzowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży oraz trafnego wyboru zawodu. To bardzo ważna decyzja dla ósmoklasistów, od niej zależeć przyszłość.

      Dziękujemy za zorganizowanie przyjęcia nas w Waszych Szkołach, za miłą, serdeczną atmosferę, za przekazaną wiedzę i doświadczenie.

Oglądanie filmu pt."Niedźwiedzie polarne" w technologii 3D

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny          28 stycznia 2019 roku mogli obejrzeć w szkole film    w technologii 3D. Tym razem było to spotkanie z niedźwiedziami polarnymi.

        To film dokumentalny zrealizowany w Arktyce Kanadyjskiej, który prezentuje zachwycające zdjęcia  z życia niedźwiedzi polarnych, których środowisko naturalne przechodzi niepokojące przemiany. Twórcom obrazu udało się uchwycić niepowtarzalne chwile z życia tych potężnych łowców.

 

Spektakl profilaktyczny pt. „W krainie bajtów”

 

    21.01.2019 r. w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny pt. „W krainie bajtów”, zrealizowany przez Impresariat Artystyczny INSPIRACJA z Krakowa. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali satyrycznej opowieści o dziecku, które odchodząc od komputera zasiadało przed ekranem telewizora lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, która okazała się być dla niego nieprzyjemna i zaludniona przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Aby wrócić do domu, nasz bohater musi nauczyć się, jak wykorzystywać nowoczesne media w sposób konstruktywny i bezpieczny.  Ponadto musi dowiedzieć się, jak unikać pułapek, które czyhają na dzieci w Internecie. Spektakl przede wszystkim uczy, jak wykorzystywać- telewizję, Internet i gry komputerowe w sposób rozumny i niestwarzający zagrożenia. Uzmysławia także uczniom, że nowoczesne technologie stanowią tylko dodatek do życia, w którym nadal najistotniejsze są relacje międzyludzkie.

Egzamin ósmoklasisty - informacje ogólne

Zajęcia otwarte z wykorzystaniem TIK

25 stycznia 2019r. odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta dla nauczycieli zorganizowana przez p. Agnieszkę Puzio, nauczyciela języka angielskiego, w ramach Rządowego Programu „Aktywna tablica”. W zajęciach otwartych wzięli udział nauczyciele pracujący w szkołach naszej gminy z racji międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli. Zajęcia miały za zadanie podzielenie się z nimi przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami,w szczególności wykorzystaniem na lekcjach tablicy interaktywnej.

   Lekcja otwarta została przeprowadzona w klasie 5. Uczniowie wzięli aktywny udział w zajęciach. Wykonali szereg ćwiczeń, gier językowych oraz zadań, w tym kilka z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe dla uczniów,  byli oni zaangażowani, skupieni a nauka poprzez zabawę okazała się bardzo skuteczna w przyswajaniu przez nich nowych wiadomości i utrwalaniu już zdobytych.

Dzień Babci i Dziadka

BABCIA i DZIADEK to słowa, które kojarzą się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów swoich wnuków. Chcąc za to wszystko podziękować uczniowie z klas 0 – III w dniu 21 stycznia 2019 roku przygotowali wiersze, piosenki, życzenia, a także taniec w wykonaniu uczniów z kl. II i III dla swoich dziadków. Była też wesoła scenka przedstawiająca rozmowę wnuczka z babcią, która rozbawiła wszystkich. Na koniec nie mogło zabraknąć ,,Sto lat” i upominków dla każdej babci i dziadka wykonanych przez uczniów. Mamy przygotowały herbatkę i słodki poczęstunek.

Informator o ofercie szkół na rok szkolny 2019/2020

Prosimy o zapoznanie się z informacją na temat oferty szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych naszego województwa. Link poniżej.

 

Elektroniczny informator

 

 

 

Wyjazd do Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie

Dnia 8 stycznia 2019 r. uczniowie klasy VII I VIII wzięli udział w warsztatach zawodoznawczych realizowanych w pracowniach technicznych Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie.

 Zajęcia odbywały się w następujących pracowniach:

 - Pracowni informatycznej,

 - Pracowni ekonomicznej,

 - Pracowni fryzjerskiej,

 - Pracowni mechanicznej,

 - Pracowni CNC,

 - Pracowni pneumatyki i automatyki.

    Celem tego typu zajęć  jest popularyzowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży oraz trafnego wyboru zawodu i dalszego kształcenia.

    Dziękujemy organizatorom warsztatów za przekazaną wiedzę i doświadczenie jakie zdobyliśmy podczas pobytu w Waszej Szkole.

Pasowanie na czytelnika

 W czwartek 3 stycznia uczniowie kl. I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji występ artystyczny przygotowali uczniowie kl. VI       i VII. Pierwszoklasiści musieli zdać egzamin ze znajomości bajek i bajkowych postaci. Potem nastąpił uroczysty moment pasowania. Nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać         i szanować książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał dyplom.

Wigilia szkolna - grudzień 2018 r.

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt dzieci przygotowały Jasełka.

  21 grudnia już od godziny 9.00 w szkole rozbrzmiewały kolędy. Dzieci śpiewały, grały i w wesołych nastrojach oczekiwały na występ. O godz. 10.00 Pani Dyrektor Małgorzata Styga powitała gości i zaprosiła wszystkich do obejrzenia występu przedszkolaków, którzy odważnie wkroczyli na scenę.  Zarówno praca dzieci jak i ogromne zaangażowanie Rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. 

  

 

Puentą tegorocznych Jasełek było przesłanie płynące z ust najmłodszych:

 "Weźmy się wszyscy za ręce, 

  zgodę zawrzyjmy w stajence.

  Zgodę, pokój, przyjaźń - szczerze.

  Świat zmienimy, jest nas wielu!

  Chcemy w zdrowym świecie żyć!

  Przyjaciółmi być!"

  Po przedstawieniu przedszkolaków przyszedł czas na występ młodych muzyków pod kierunkiem Pani Ewy Śliwińskiej: Kasi i Dawida - skrzypce i klawisze, kl. V - flety oraz kl. V i VI - śpiew. Następnie wysłuchaliśmy Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Później Ksiądz Proboszcz Mieczysław Marszałek poświęcił opłatki i przewodniczył wspólnej modlitwie, i świątecznym życzeniom. Kilka ciepłych słów do dzieci i dorosłych skierował Pan Sołtys Ryszard Deptuch. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała najmłodszym za występ oraz wszystkim innym wykonawcom. Złożyła serdeczne życzenia bożonarodzeniowe. Po czym w świątecznych nastrojach udaliśmy się na spotkanie przy wigilijnym stole.

Spektakl "Zorro" na żywo

W piątek 14 grudnia 2018 roku o godz. 10.00 uczniowie klas I –III mieli możliwość obejrzenia spektaklu ,,Zorro”  w reżyserii Adriana Klucznika na żywo z będzińskiego Teatru im. J. Dormana w ramach projektu i Teatr. Historia Zorro, człowieka, który w masce walczy o sprawiedliwość w meksykańskim Nuero Leone, urozmaicona muzyką Tercetu Egzotycznego i pokazami zręcznego fechtunku. Wraz z wieloma  uczniami z całej Polski, nasi uczniowie, mogli poczuć się jak w prawdziwym teatrze.

Kiermasz bożonarodzeniowy 2018

Kiermasz został zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców naszej szkoły w celu wspierania działalności statutowej. Dziękujemy Pani Przewodniczącej Joannie Wit  i wszystkim zaangażowanym  rodzicom  za wykonanie  pięknych i pomysłowych stroików oraz poświęcenie wolnego czasu na ich sprzedaż.

      Niech stroiki stanowią osobliwą ozdobę naszych domów w tym wyjątkowym czasie. Wszystkim życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT !

Czytanie dzieciom

 

W poniedziałek 17.12. 2018 r. dzieci z zerówki i klasy I odwiedziła Pani Magda  z GBP w Majdanie Królewskim. Już wchodząc do sali w pięknej czerwonej czapce, wywołała wielkie zaciekawienie i wprowadziła dzieci w świąteczny nastój. Dzieci usiadły na dywanie i cichutko słuchały czytanego opowiadania Anny Casalis pt. " Boże Narodzenie Tupcia Chrupcia". Uważnie słuchały i żywo reagowały na zachowania Tupcia. Na zakończenie Pani Madzia poczęstowała dzieci słodyczami i zaprosiła do odwiedzin jej w bibliotece. Dzieci podziękowały  i również zaprosiły Panią Magdę na kolejne czytanie.

Wycieczka do Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie

12 grudnia z samego rana młodsze dzieci naszej szkoły, w ramach realizacji treści patriotycznych i doradztwa zawodowego udały się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie. Głównym celem tego wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, straży pożarnej oraz specyfiką służby wojskowej. Najpierw zwiedziły salę tradycji, z wielkim zaciekawieniem obejrzały również  sprzęt wojskowy: działa, armaty, czołg. Atmosfera stworzona przez strażaków zachęciła dzieci do zadawania pytań dotyczących  ich pracy. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację " Żołnierze podczas ćwiczeń na poligonie. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły. Wielu z uczestników zadeklarowało: " gdy będę duży zostanę żołnierzem".

 

       Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie składają serdeczne podziękowania Dowództwu Jednostki Wojskowej za umożliwienie odwiedzin oraz żołnierzom za okazane zaangażowanie podczas zwiedzania Jednostki Wojskowej.

 

Wizytacja kanoniczna księdza biskupa Edwarda Frankowskiego

  W dniu 11 grudnia radosnym śpiewem powitaliśmy  w naszej szkole księdza  biskupa Edwarda Frankowskiego.  Po czym głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Styga, która witając  dostojnego gościa przedstawiła naszą społeczność szkolną. Następnie wystąpili  uczniowie, którzy zaprezentowali  montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Szczur i p. Ewy Śliwińskiej.  Po występie uczniów głos zabrał ksiądz biskup dziękując uczniom za piękny występ, a  nauczycielom za trud wychowania dzieci i młodzieży. Swoje odwiedziny ksiądz biskup zakończył udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 

     W miłej i serdecznej atmosferze odbyło się również spotkanie nauczycieli z księdzem biskupem przy stole.

Spotkanie z Mikołajem

  W czwartek 6 grudnia 2018 r. naszą szkołę  odwiedził Mikołaj. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali z okazji tej wizyty  montaż  słowno – muzyczny. Przypomnieli pokrótce postać świętego Mikołaja z Miry. W kreatywny sposób oddali scenkę oczekiwania dzieci pod opieką babci na przyjście Mikołaja.  Z radością śpiewali piosenki. Gdy nadszedł oczekiwany gość dzieci z klas II i III zaśpiewały swoją piosenkę dla Mikołaja, a potem każdy uczeń szkoły otrzymał wspaniałą paczkę . Mikołaj przyniósł również prezent dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Całej społeczności szkolnej udzieliła się odrobina przedświątecznej magii. Kolorytu dodawały wesołe czapki mikołajkowe noszone przez uczniów.

       Dziękujemy Radzie Rodziców z Panią Przewodniczącą Joanną Wit na czele za pomoc Mikołajowi w jego pracy i obecność na imprezie mikołajkowej.

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

List Minister Edukacji do Rodziców.pdf
Adobe Acrobat Document 296.4 KB
Ulotka dotycząca rekrutacji do szkół pon
Adobe Acrobat Document 2.6 MB

Wyjazd uczniów naszej szkoły na spektakl teatralny pt. "Balladyna" do MDK       w Kolbuszowej

      W dniu 05.12.2018 r. uczniowie z klasy VI , VII i VIII naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny na motywach dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, wystawiony przez Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Trójka utalentowanych aktorów zmierzyła się z trudnym tekstem dramatu i przystosowała go w sposób ciekawy dla współczesnego widza. Aktorzy w niezwykle sugestywny sposób pokazali fragmenty znanej historii o dziewczynie, która owładnięta żądzą władzy dokonała wielu zbrodni i niegodziwości, a pierwszą z nich było zabicie siostry.

    Atmosferę przedstawienia, pełną tajemniczości i grozy doskonale podsycała trafnie dobrana muzyka. Barwne kostiumy aktorów, rekwizyty, dekoracje oraz wspomniana muzyka pozwoliły widzom przenieść się myślami do legendarnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju, romantycznej scenerii i poznać różnorodne motywy postępowania bohaterów – od miłości po nienawiść.

     „Balladyna” to niezwykły utwór, łączy w sobie sceny mroczne i dramatyczne, refleksyjne i miłosne, a nawet groteskowe. Nasi uczniowie mogli więc doświadczyć bogatej gamy przeżyć i doznań artystycznych.

      Obejrzenie spektaklu okazało się dla nas pożyteczną lekcją i ciekawym doświadczeniem. Sztuka dała uczniom możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła, stanowiła okazję do przypomnienia treści i problematyki dramatu Słowackiego, a  także zachęciła do przeczytania książki.

 

Elfy i drabina św.Mikołaja

 04.12. 2018 r. najmłodsze dzieci zostały zaproszone przez GOK w Majdanie Królewskim na interaktywny spektakl. Rezolutne Elfy - Nela i Cosik w wesoły i dowcipny sposób pokazały nam jaką wartość mają dobre uczynki. Przeniosły nas w świat muzyki śpiewając i ucząc wspólnego tańca. Elfy z humorem i wrażliwością opowiedziały historię o prawdziwym Świętym Mikołaju.

 

   Spektakl został przygotowany przez agencję artystyczną  "Jest i Energia " Anny Marut.

 

Andrzejki

       W czwartek 29 listopada  w naszej szkole odbył się magiczny wieczór pełen wróżb.

 To dziewczęta z Samorządu Szkolnego zadbały o magiczny nastrój.
Te niezwykłe damy przepowiadały wszystkim chętnym
przyszłość tę bliską i tę daleką. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką.  
      Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.

 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to bardzo sympatyczne i coraz częściej obchodzone na całym świecie święto. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

 

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest w listopadzie. Z tej okazji uczniowie klasy V naszej szkoły przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek z klas 0-IV przedstawienie pt. „Goldilocks and The Three Bears”. Wszyscy oglądali przedstawienie z ogromnym zaciekawieniem, tym bardziej, że było wykonane w języku angielskim. 

 

Pokaz Grupy Artystycznej Rekonstrukto

Dnia 22 listopada w naszej szkole odbył się pokaz Grupy Artystycznej Rekonstrukto zatytułowany „Ku Niepodległej”. Była to opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. W programie zaprezentowano lekcję historii upamiętniającą dążenia niepodległościowe, stroje z epoki – szwoleżer, powstaniec, kosynier oraz oficer I brygady Legionów Polskich, a także kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Nasi uczniowie mogli założyć prezentowane stroje, wziąć do ręki broń i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie z marynarzem Panem Wojciechem Pyrytem

W czwartek 15  listopada odwiedził nas absolwent naszej szkoły st. .bosman Wojciech Pyryt. Podczas spotkania z uczniami wszystkich klas podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w marynarce wojennej. Uczniowie słuchali Pana Wojtka z zainteresowaniem, zadawali również pytania dotyczące jego pracy, doświadczenia i kariery zawodowej. Być może dzięki temu spotkaniu, niektórzy uczniowie wybiorą edukację w szkole mundurowej.

Wycieczka do Mielca

W dniu 13 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w lekcji terenowej z geografii i doradztwa zawodowego na terenie Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

   Po otrzymaniu przepustek i okularów ochronnych zostali serdecznie powitani przez przewodnika. Na wstępie dowiedzieli się o historii zakładów i aktualnej produkcji. Następnie udali się do hali produkcyjnej gdzie zobaczyli jak powstają elementy kadłubów z duraluminium i są następnie poddawane  obróbce plastycznej i obróbce skrawaniem. W hali półmontażowej  obejrzeli proces składania kadłubów statków powietrznych. W hali montażowej zobaczyli gotowe produkty tj. śmigłowce Black Hawk i samoloty Bryza. Następnie obejrzeli ekspozycję samolotów dawniej produkowanych na terenie zakładów lotniczych. Na uwagę zasługuje model sylwetkowy przedwojennego bombowca „Łoś” wykonanego w skali 1:1. Był to samolot, który był dumą polskich konstruktorów i na 100 lecie lotnictwa polskiego została wykonana jego replika. Potem uczniowie obejrzeli samoloty Iskra, Mig i AN 2.

   Uczestnicy  wyjazdu wrócili  pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę.

Nieskończenie Niepodległa

      W dniu 10.11.2018 r. w PSP w Woli Rusinowskiej odbyło się otwarcie stałej wystawy prac Jana Puka – twórcy ludowego, rzeźbiarza, poety, wielkiego społecznika. Otwarcia ekspozycji dokonali Wójt Gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk, Kierownik Zamiejscowego Oddziału Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Dariusz Bździkot, dyrektor szkoły Małgorzata Styga i sam gość honorowy, pan Jan Puk.

    Uroczystość otwarcia Kącika rzeźb ludowych pana Jana Puka rozpoczęła obchody w naszej miejscowości Narodowego Święta Niepodległości. Zaproszeni goście skierowali do zebranych ważne słowa nawiązujące do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszej Ojczyzny.

     Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się w radosnym marszu do parafialnego kościoła na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, która była celebrowana przez księdza proboszcza Mieczysława Marszałka.

     Na czele wspaniałego pochodu ku czci Niepodległej maszerowała Orkiestra Dęta z Kopci pod batutą pani Ewy Śliwińskiej grająca znane melodie pieśni żołnierskich, następnie zaproszeni goście, dzieci i młodzież szkolna, grono pedagogiczne, rodzice i mieszkańcy miejscowości.   

    Msza św. rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem przez zebranych hymnu państwowego przy akompaniamencie orkiestry.

    Po mszy św. dzieci z PSP w Woli Rusinowskiej przedstawiły wymowną akademię z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przygotowaną przez panią Annę Chmielowiec i Ewę Śliwińską. Celem montażu było przybliżenie najczarniejszych i najchwalebniejszych kart naszej historii. Zakuwanie w kajdany Polski przez znienawidzonych zaborców wywołało wzruszenie na wielu twarzach. Treści historyczne przeplatane były wspaniale zaśpiewanymi pieśniami patriotycznymi przy akompaniamencie p. Ewy Śliwińskiej.

   Na zakończenie odśpiewano „Rotę” i pochód powrócił do szkoły.

 

     Serdecznie dziękujemy Grupie Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca za wypożyczenie umundurowania na występ uczniów naszej szkoły.

 

„Rekord dla Niepodległej”

   9.11.2018 r. przyłączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

   Celem „Rekordu dla Niepodległej” było wspólne zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów  i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą. Akcja odbyła się w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11.

  Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” każda klasa zaprezentowała swoją wybraną pieśń patriotyczną.  Wspólnemu śpiewaniu pod polską flagą towarzyszył nie tylko uroczysty nastrój, ale także wspaniała pogoda.

 

 

Wyjazd uczniów naszej szkoły na spektakl teatralny pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w SOK w Nowej Dębie.

W dniu 24.10.2018 r. uczniowie z klasy V i VI naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny pt. „Ania  z Zielonego Wzgórza”, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza  w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji postawili na jak najbardziej ludzkie i bliskie spojrzenie na życie młodych bohaterów sztuki. Widzowie mogli dostrzec w Ani swoją rówieśniczkę, której problemy i sposób zachowania wybitnie korespondują z tym czego sami doświadczają.

 

Wyrabianie masła

           24 października stara tradycja robienia masła, przekazywana z dziada pradziada, stała się tematem przewodnim zajęć warsztatowych dla przedszkolaków.

         Masło dla wielu z nas, to podstawowy produkt w codziennym żywieniu. A może warto samemu przygotować masło w domu?

      Mamusie naszych przedszkolaków przygotowały i przeprowadziły warsztaty robienia masła tradycyjnym sposobem. Wszystkie dzieci mogły ubijać i wyrabiać masło, tym masłem smarować kromki chleba (upieczonego wcześniej przez babcię Kamila). Na kanapkach " zagościły" pyszne warzywne przetwory- również przygotowane przez mamy.

            Zajęcia były bardzo ciekawe, podczas pracy nikt się nie nudził i każdy był uśmiechnięty. Wszyscy ze smakiem zajadali własnoręcznie przygotowane kanapki.

Szczególne podziękowania należą się:

Pani Renacie- mamie Kamila oraz jego Babci,

Pani Agnieszce - mamie Gabrysi,

Pani Annie - mamie Krystiana,

Pani Monice- mamie Marysi.

Bardzo dziękujemy za przygotowanie wspaniałych zajęć.

 

                                    Przedszkolaki  wraz z wychowawczynią

 

Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej

Uczniowie klasy pierwszej  są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

W poniedziałek 22 października 2018 roku  w naszej szkole odbyło się uroczyste ŚLUBOWANIE.

 

            Świąteczny strój galowy uczniów, biało-czerwone birety, dekoracje – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Przedstawicielka społeczności szkolnej  przywitała pierwszaków. Nieoczekiwanym gościem podczas uroczystości była Dobra Wróżka. Zaprosiła dzieci w podróż po wyjątkowych krainach, aby mogły się wykazać swoimi umiejętnościami i wiedzą.  Odwiedziły Krainę Muzyki i udowodniły, że pięknie śpiewają. W nagrodę otrzymały – klucz wiolinowy. Wszystkie okazały się pracowite, i otrzymały symbol pracowitości – pszczółkę. Zaprezentowały swoją wiedzę geograficzną o Polsce i udowodniły jak bardzo kochają swoją Ojczyznę. Otrzymały symbol miłości - serce.  Zaimponowały wszystkim wiedzą matematyczną, znajomością przepisów ruchu drogowego i zasad współżycia w klasie. Za to w nagrodę otrzymały symbol mądrości - sowę. Udowodniły, że są gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Jednak przed tym przeszli koleją próbę- musieli zjeść tabletkę mądrości i wypić eliksir zdrowia, żeby chętniej i skuteczniej się uczyć. Wszystkie pierwszaki wykonały to zadanie na szóstkę!  Najważniejszym  momentem uroczystości było złożenie przysięgi uczniowskiej. Dzieci Wypowiadały słowa : „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać  o dobre  imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starać być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor. To było wyjątkowe pasowanie, bo dokonane w roku obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez POLSKĘ.

Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki zakupione przez Radę Rodziców z okazji ślubowania: Dyplomy Pasowania na Ucznia oraz książki z kolorowankami, zagadkami i łamigłówkami. Po ceremonii udały się wraz z rodzicami i wychowawczynią na słodki poczęstunek.

 

Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy owocnej i kreatywnej nauki  w naszej szkole!

 

Dzień Papieski w naszej szkole

    16 października 2018 roku, przeżywaliśmy w naszej szkole kolejny już raz Dzień Papieski, obchodzony w całej Polsce pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”

     Z tej okazji odbył się apel poświęcony osobie Jana  Pawła II. W uroczystości wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Podczas uroczystości mieliśmy okazję uczcić kolejną rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz przypomnieć sobie Osobę Papieża Polaka oraz jego nauczanie. Dialogi przeplatane były  śpiewem piosenek  Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, archiwalnymi zdjęciami i wypowiedziami Jana Pawła II. Najpiękniej jednak została wykonana „Barka”, ponieważ zaśpiewana była przez większość widzów.

        Ostatnim elementem występu było wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

        W przygotowanie akademii zaangażowani byli uczniowie z klasy VIII pod opieką ks. proboszcza Mieczysława Marszałka.

        Tradycyjnie nie zabrakło „Papieskiej Kremówki” ufundowanej przez naszego księdza.

 

Dzień Edukacji Narodowej

        Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela to dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują.

        W tym roku akademia z okazji Dnia Nauczyciela odbyła się w piątek 12 października. Jak co roku,  gościliśmy  w progach naszej szkoły emerytowanych nauczycieli i pracowników. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali  przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Szczur i Ewy Śliwińskiej program artystyczny.  Wiersze, piosenki, uśmiechy, kwiaty to  uczniowski, niezwykle miły, sposób  podziękowania nauczycielom, za ich codzienny trud.

       W tym uroczystym dniu słowa podziękowania i życzenia przekazała pracownikom szkoły Pani Dyrektor Małgorzata Styga. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor zaznaczyła, że wszyscy, którzy szkołę tworzą mają wpływ na panujący w niej klimat i relacje. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzani są uczniowie.

 

    Rodzice również pamiętali o pedagogach, swoją wdzięczność wyrazili składając życzenia i wręczając kwiaty.

 

Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"

     22 września 2018 r. uczniowie klasy VII I VIII naszej szkoły wybrali się do kina w Nowej Dębie, by poznać historię legendarnego Dywizjonu 303. Film Dywizjon 303. Historia prawdziwa powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera.

  Dzieci z uwagą oglądały sceny przedstawiające bohaterstwo polskich lotników w czasie bitwy powietrznej o Anglię.

    Film w reżyserii Denisa Delicia opowiada historię najważniejszych członków Dywizjonu 303, od początkowego szkolenia, przez dopuszczenia do zadań bojowych, aż po kluczową bitwę powietrzną II wojny światowej. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani polscy lotnicy stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Film wprowadził widzów w realia ówczesnej wojennej rzeczywistości, która wymagała od wszystkich poświęcenia i ogromnej odwagi. Piloci Dywizjonu 303 powinni być dla wszystkich młodych ludzi wzorem patriotyzmu , oddania oraz odwagi. 

Dzień Chłopaka klas I-III

    1 października uczniowie klas I-III świętowali Dzień Chłopca przy ognisku. Po zabawach i grach sportowych wszyscy usiedli przy ognisku, zajadali się pieczonymi ziemniakami i smacznymi kiełbaskami, które przygotowali rodzice. Wszyscy spisali się na szóstkę i każdy miał dobry humor.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by propagować ideę czytania książek  i czasopism.  Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy w poniedziałek     1 października. Chętni uczniowie z klas I – VIII mieli przygotować teksty do czytania z ulubionej książki lub czasopisma. Tego dnia czytali głównie uczniowie sobie nawzajem. Chłopcy zaprezentowali  „ciekawostki” o zwierzętach, dziewczynki wybrały lekturę „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej oraz artykuł z „Misyjnych dróg” o Helence Kmieć, która pełniła posługę misyjną   w Boliwii gdzie tragicznie poniosła śmierć. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie polską wolontariuszkę Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym.  Młodsze dzieci czytały krótkie bajki oraz książeczkę Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? – Polak mały”.  W oddziale przedszkolnym wychowawczyni przeczytała dzieciom „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu słodziaków”. Czytanie odbywało się na wszystkich przerwach międzylekcyjnych. Wielkie, a przede wszystkim głośne czytanie przyciągnęło do biblioteki szkolnej liczną grupę uczniów, dlatego akcję na pewno powtórzymy.

 

 

Dzień Chłopaka

W tym roku klasa VII ognisko z okazji Dnia Chłopaka zorganizowała u Kasi Rębisz na Poddzialu w czwartek 27 września. Na miejsce wszyscy przyjechali rowerami. Miło spędzili czas przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i wspólnej zabawie. Dużą atrakcją była możliwość łowienia ryb. W tym samym dniu uczniowie klasy IV, V, VI  i VIII świetnie bawili się na szkolnej dyskotece. Z okazji swojego święta wszyscy chłopcy otrzymali upominki od swoich koleżanek.

Spotkanie z Panem Janem Pukiem

     W poniedziałek 24 września w naszej szkole gościł Pan Jan Puk – rzeźbiarz i poeta urodzony w naszej miejscowości. Na spotkaniu z dziatwą szkolną recytował swoje wiersze, które są przepełnione patriotyzmem. Przywiózł ze sobą wiele rzeźb przedstawiających dawne sprzęty domowe, zabawki, ptaszki i inne. Rzeźby te wzbogaciły nasze szkolne zbiory, które wcześniej ofiarował nam Pan Jan podczas wizyty w jego domu w Trześni.

 

Bezpieczny uczeń

 Uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU Odblaski. To odblaskowy Niestraszek Stach Trach– bohater, który łączył temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z bajkowym światem, do którego dzieci tak chętnie się przenoszą, pokazał uczniom, jak być bezpiecznym na drodze. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali odblaski, dzięki którym będą bardziej widoczni na drodze, szczególnie po zmierzchu.

Wierzymy, że bezpieczne powroty dzieci do domu to nie kwestia szczęścia.

 

To nasza wspólna odpowiedzialność.

Wyjazd do Teatru Maska w Rzeszowie

 

      Uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami 14 września 2018 r. byli w Rzeszowie w Teatrze Maska. Obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Gra”. Było to wspólne przedsięwzięcie Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Teatru Maska. Spektakl uwzględniał tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym funkcjonowania numerów alarmowych oraz działań Straży Pożarnej, Policji, GOPR, WOPR oraz ratownictwa medycznego.

 

Spotkanie z policjantami

 

  W dniu 10 września 2018 policjanci z posterunku w Majdanie Królewskim odwiedzili uczniów klas 0 – III  w naszej szkole.

 Głównym celem programu jest wzrost bezpieczeństwa dzieci w wieku szkolnym, korzystających z dróg publicznych. Spotkanie        z dziećmi, prowadzone było przez policjantów dzielnicowych. Polegało na przekazaniu uczniom niezbędnych informacji o bezpiecznym pokonywaniu drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Funkcjonariusze tłumaczyli podstawowe przepisy obowiązujące w ruchu drogowym oraz informowali o zagrożeniach, z którymi uczniowie mogą się spotkać na drodze i w jej pobliżu. Dzieci nie tylko uważnie słuchały, ale także wzięły aktywny udział w zajęciach. Nie jest dla nich obce, jakie zachowania są dozwolone, a jakie zabronione, doskonale wiedzą, że zabawy na przystankach, gonitwy za autobusem i przebieganie przez jezdnię są niebezpieczne. 

 Atrakcją dla uczestników programu było przejście z policjantami przez ulicę.  Zajęcia przeprowadzone wśród najmłodszych uczniów szkoły pozwoliły również przypomnieć dzieciom, jak istotne dla ich bezpieczeństwa jest korzystanie z elementów odblaskowych.

 

Narodowe Czytanie

     W tym roku szkolnym włączyliśmy się w Akcję Narodowego Czytania, którego kulminacja przypada 8 września. Lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka proponuje do czytania 44 teksty Antologii Niepodległości. Między innymi: „Dziady” A. Mickiewicza, „Starą baśń” J. I. Kraszewskiego, „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza i wiele innych.  Powieść S. Żeromskiego „Przedwiośnie” podzielona jest na cztery odcinki, z których każdy przedstawia kolejne etapy życia głównego bohatera, Cezarego Baryki, które dzieją się na tle wydarzeń historycznych. My wybraliśmy do czytania część mówiącą o dzieciństwie Cezarego. Wszyscy uczniowie klas I - VIII w wielkim skupieniu słuchali fragmentów powieści czytanych przez Panią Dyrektor Małgorzatę Styga. Spotkanie czytelnicze odbyło się 7 września.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

      3 września 2018 r. Mszą Świętą o godz. 8.00 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Po wspólnym przejściu do budynku szkoły uczniowie  zaprezentowali część artystyczną, w której m.in. oddali hołd tym, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Po części oficjalnej, na wesoło (wierszem i piosenką) powitali ten nowy rok szkolny 2018/2019.  

 

     Następnie Pani Dyrektor powitała po wakacyjnym odpoczynku Rodziców, Uczniów      i  Nauczycieli, życząc: Uczniom - samych szczęśliwych dni w szkole, Nauczycielom – dobrych wyników w pracy z dziećmi, a Rodzicom – wielu powodów do dumy ze swoich pociech.