Wywiadówka w naszej szkole odbędzie się 24 stycznia 2018 r. o godz. 16.30

 


 

Pasowanie na czytelnika

    Dnia19 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania     z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

   Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli występ  przygotowany przez uczniów klasy V. Piątoklasiści wcielili się w wybranych bogów greckich i pięknie ich zaprezentowali:

 - Kacper Szczur – Posejdon – bóg morza,

 - Magdalena Dziuba – Atena – bogini mądrości i sztuki wojennej,

 - Natalia Słabicka – Hestia –bogini ogniska domowego,

 - Dawid Dziewic – Zeus – bóg błyskawic i piorunów,

 - Justyna Rębisz – Demeter – bogini rolnictwa i urodzaju,

 - Oliwia Pyryt – Artemida – bogini łowów i księżyca,

 - Bartłomiej Zięba – Ares – bóg wojny,

 - Weronika Stępień – Afrodyta – bogini miłości i piękna,

 - Maciej Grosiak – Hefajstos – bóg ognia i kowalstwa.

    Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki,      a pani bibliotekarka  dokonała pasowania każdego z uczniów. Pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki   i zasadami wypożyczania książek.

 

V Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

   11 stycznia delegacja przedszkolaków w składzie: Emilia Kasica, Monika Pyryt  i Dawid Ziętek wzięła udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek. Konkurs  został organizowany przez Publiczne Przedszkole w Majdanie Królewskim oraz GOK  i GBP w  Majdanie Królewskim. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd oraz promowanie młodych talentów wokalnych. Ważnym elementem konkursu są wspólne zabawy i tańce dzieci do znanych i lubianych piosenek.

 

   Jury w związku z bardzo wysokim poziomem występów uczestników postanowiło, że wszyscy wykonawcy otrzymali pierwsze miejsca. Nagrodą były pamiątkowe dyplomy i ciekawe upominki.

 

Wielkie brawa dla naszych przedszkolaków.                                                                                        

                                                                                       

Wigilia i jasełka w naszej szkole

 Już słychać kolędy, już pachnie świętami...

 

Syn Boży się rodzi, by zamieszkać z nami.

 

W betlejemskiej grocie, w żłóbeczku na sianie

 

I w każdym kościele jest jego mieszkanie.

 

My więc jak pasterze do Niego idziemy,

 

Dziecięcą modlitwę w darze Mu niesiemy.

 

Prosimy w modlitwie o pokój na świecie,

 

By było szczęśliwe trzecie Tysiąclecie.

 

By jedność i zgoda wszędzie panowały:

 

Błogosław nam Jezu, Panie, Boże mały.

 

 

 

     Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania się opłatkiem. Nasza szkoła podtrzymuje te tradycje i dlatego w piątek 22 grudnia    2017 r. odbyła się szkolna wigilia, podczas której  uczniowie kl. VI oraz dzieci uczęszczające na świetlicę wystawiły jasełka  zatytułowane „Dnia jednego o północy”. Jasełka poprzedzone były śpiewaniem kolęd przygotowanych przez każdą z klas. Na koniec dzieci z klasy II i III zatańczyły „Krakowiaka”. Podsumowana  została również akcja „Szlachetna paczka”.

 

Witraże bożonarodzeniowe

W grudniu 2017 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu ,,WITRAŻE BOŻONARODZENIOWE”. W kategorii:

 

- kl. 0 zwyciężył Krystian Buczek

 

- kl. I – III   Julia Zięba z kl. II

 

- kl. IV – VII   Agnieszka Dziewic z kl. VI

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

Gratulujemy!!!

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

W niedzielę 17 grudnia odbył się kiermasz ozdób              i stroików bożonarodzeniowych wykonanych przez Mamy z Rady Rodziców.

Spotkanie edukacyjne z Panem Zenonem Fajgerem z IPN w Rzeszowie

   W piątek 15 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjne zorganizowane dzięki uprzejmości Pani Anny Grabiec – Dyrektora Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadził Pan Zenon Fajger główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Przedmiotem spotkania był temat „Harcerze podczas II wojny światowej”. Prowadzący w bardzo umiejętny sposób przekazał uczniom z klas IV - VI mnóstwo wiedzy. Dzieci poznały pokrótce jak narodziła się idea harcerstwa,  najistotniejsze  cele i sposoby działalności harcerzy oraz ich zasługi dla Ojczyzny.  Uwagę uczniów skupiły najbardziej pokazane w prezentacji relacje harcerzy – uczestników tamtych wydarzeń oraz archiwalne zdjęcia. Prowadzący zainspirował zebranych do przeczytania książek „Kamienie na szaniec” i „Zośka i Parasol”.

 

            Pani Dyrektor Małgorzata Styga skromnymi dyplomami podziękowania wyraziła gościom  wdzięczność za przybycie na spotkanie i zaprosiła do dalszej współpracy.

 

„Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”

 

 

     W poniedziałek 11 grudnia 2017 r. Grupa Zaelektryzowani przeprowadziła w naszej szkole niecodzienną lekcję pt. Naukowa epidemia, czary mary i alchemia. Program spotkania obejmował: eksperymenty fizyczne oraz chemiczne, zabawy m. in. z helem, propanem, butanem i wodorem, ciekawe zjawiska fizyczne oraz konkursy z wiedzy i zręcznościowe z niespodzianką.

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia panowała w naszej szkole szczególna atmosfera, gdyż zgodnie z tradycją gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł On do szkoły z workiem pełnym słodkości – co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie.

    W tym wyjątkowym dniu „mikołajkowe” czapki przyozdabiały głowy naszych dzieci. Nauczyciele również otrzymali prezent, który odebrała w ich imieniu Pani Dyrektor.

     Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc                  w zorganizowaniu tego radosnego dnia.

Andrzejki

  Andrzejki w Polsce obchodzone są już od kilku pokoleń, ale nie straciły na popularności. Zyskały tylko nową formę- teraz bawimy się wszyscy razem a nie jak było dawniej, chłopcy i dziewczęta osobno. Pomimo że, wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka i "przecież to tylko zabawa", to Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Zdjęcia pokazują, że i nasze szkolne Andrzejki, które odbyły się 29 listopada, były wspaniałą zabawą i dla młodszych dzieci, i dla tych starszych również.

30 LAT PRACY TWÓRCZEJ  JANA PUKA

W dniu 17 listopada 2017 r. w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbyła się uroczystość poświęcona 30-leciu pracy twórczej naszego rodaka Jana Puka.

W podziękowaniu za zasługi dla kultury lasowackiej i w dowód uznania za rzadko już dzisiaj spotykaną  sztukę rzeźbiarską w drewnie oraz dorobek poetycki i kronikarski Jan Puk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Na uroczystość zjechali się działacze kultury z całego regionu. Naszą szkołę reprezentowała       w imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor Małgorzata Styga, która złożyła szanownemu jubilatowi gratulacje.

Prace Pana Puka spotkać można w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Ziemi Leżajskiej, w izbach etnograficzno-historycznych szkół oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Tradycyjnie uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.

W tym roku impreza odbywała się w języku angielskim. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie klasy I, II, III, IV i V, którzy śpiewali i odgrywali role w języku angielskim. Przedstawili oni piosenki o głównym bohaterze uroczystości. Uczniowie klasy IV przygotowali dwa przedstawienia: „Doctor Monkey” oraz „Goldilocks and the Three Bears”.

 

Natomiast na zakończenie imprezy uczennice klasy V zatańczyły „misiowy” taniec.

Święto Niepodległości

11 listopada to dzień naszego Święta Narodowego. 11 listopada 1918r. skończyła się przeszło stuletnia niewola naszej Ojczyzny. Dzień ten był dniem ostatecznego wyzwolenia Polski. Odtąd Polska zaczęła żyć własnym, samodzielnym życiem.

Dzień 11 listopada to święto naszego zmartwychwstania, święto odrodzenia naszego państwa. Od tego dnia datuje się historia Niepodległego Państwa Polskiego, związana na zawsze z nazwiskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, który pracą swego życia przygotował      i stworzył warunki do urzeczywistnienia tego, o czym marzyły i o co walczyły cztery pokolenia. Z okazji rocznicy odrodzenia Polski w całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości.

 W naszej szkole również odbył się uroczysty apel. Po wprowadzeniu przygotowanym przez klasę czwartą odbył się uroczysty koncercie z okazji Święta Niepodległości. Przed społecznością szkolną zaprezentowali się kolejno uczniowie wszystkich klas. Jesteśmy przekonani, że było to niezwykłe przeżycie.

Surówka jesienna

Jesień to pora przeziębień, katarów i kaszlu. Klasa II wraz z wychowawcą postanowiła zapobiegać wszelkim chorobom i zrobiła zdrową jesienną surówkę z warzyw i owoców dostępnych w każdym domu. Życzymy smacznego!

Mobilne Planetarium w naszej szkole

 

 

W czwartek 26 października naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, dzięki któremu mogli zgłębiać swoją wiedzę na temat Wszechświata, historii Kosmosu i możliwości jego podboju.

Ogromny przenośny namiot sferyczny, który rozłożony został w klasie dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. Naszym zdaniem to idealne narzędzie edukacyjne, umożliwiające zobaczenie i zrozumienie zjawisk astronomicznych, które z Ziemi obserwujemy  jedynie przez teleskopy.

 

Najmłodsi uczniowie w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznali Układ Słoneczny, z kolei dla starszych była to okazja do pogłębienia i usystematyzowania swojej dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia cudownej podróży po niebie.

Wyjazd do kina na film pt. „Dwie korony”

     We wtorek  24 października 2017 r. grupa 42 uczniów z kl. IV - VII wraz z opiekunami pojechała na film pt. „Dwie korony”.  Film ten po raz pierwszy ukazuje nieznane dotąd fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci w Auschwitz. Film ukazuje Świętego jakiego nie znamy – wizjonera, który realizując swoją misję przekraczał granice nie tylko kontynentów, ale i ludzkich ograniczeń. Inspirował i wyznaczał nowe trendy. Jego odwaga, wiara i poświęcenie czyniły go niezwykłym i wyjątkowym.

 

Warstwa dokumentalna filmu została zrealizowana w trzech krajach – w Polsce, we Włoszech i w Japonii, natomiast część fabularną uświetnili wybitni polscy aktorzy, tacy jak Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Marcin Kwaśny, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i inni.

 

Spotkania integracyjne przy ognisku

W czwartek 19 października 2017 r. młodsze dzieci z kl.0-III wykorzystały piękną, jesienną pogodę babiego lata na wspólne spotkanie przy  pieczeniu kiełbasek  i ziemniaków. Pod okiem swoich wychowawców i troskliwych mam miło spędziły czas na rozmowach i kreatywnych zabawach.

 

 

           Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za zaangażowanie i pomoc.

 

 

Makulatura na misje

   Nasza szkoła przyłączyła się do akcji na rzecz budowy studni w Afryce „Makulatura na misje”. Makulaturę: kartony, gazety i wszelkie rzeczy papierowe, można wrzucać do kontenera, który stanął na szkolnym parkingu.

    Jednym z największych problemów mieszkańców biednych krajów Afryki jest brak dostępu do czystej wody. Tamtejsza ludność, nie mając dostępu do studni, skazana jest na czerpanie i picie brudnej wody, powodującej choroby, nierzadko kończące się śmiercią 

    Wybudowanie studni głębinowej w Afryce to koszt blisko 15 tysięcy zł. Za kilogram makulatury można dostać w skupie 20 groszy, co oznacza, że na jedną studnię potrzeba około 75 ton papieru.

   Chcemy pomóc wybudować kolejną studnię. To nic nie kosztuje, bo oddajemy coś co jest zużyte        i już nam nie potrzebne, a dla kogoś to dar bezcenny…

„Hej, ho pierwsza klasa”

      Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej.

 

       W środę 18 października 2017 r. odbyła się uroczystość ślubowania klasy I,  na której najpierw pierwszakom otuchy dodali starsi koledzy i Aplaus - dobry duszek  szkoły. Potem pierwszaki wierszem  i piosenką pokazały to, czego zdążyły się nauczyć w ciągu prawie dwóch miesięcy nauki.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki zakupione przez Radę Rodziców oraz własnoręcznie wykonane niespodzianki od kolegów z II klasy. Rodzice uczniów przygotowali dla pierwszaków klasowe przyjęcie - pyszne ciasta i ciasteczka.

 

Obchody XVII Dnia Papieskiego i 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

XVII Dzień Papieski obchodzony był w tym roku pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Dnia 16 października 2017 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w kościele parafialnym, aby wziąć udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły oraz mszy św. Po raz kolejny, dla całej społeczności szkolnej, był to szczególny dzień duchowej łączności z Tym, który uczył się modlitwy od wybitnych świętych Kościoła, męczenników, doktorów, mistyków i sam dołączył do ich grona, jako Nauczyciel i Świadek dla następnych pokoleń wierzących. Obchodom XVII Dnia Papieskiego przewodniczył ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek.

 

      Tradycyjnie ksiądz ufundował wszystkim  kremówki – ulubione ciasto papieża.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

     W piątek 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

Uczniowie poprzez wiersze i piosenki podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Po części artystycznej Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Wit złożyła na ręce Pani Dyrektor podziękowanie w imieniu rodziców. Następnie Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Styga wręczyła Nagrody Dyrektora  zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkoły.

 

    Delegacja uczniów odwiedziła miejscowy cmentarz i uczciła pamięć byłych nauczycieli szkoły Państwa Rachwałów.

 

Spotkanie z misjonarzem  ks. Tomaszem Wargackim

     Ks. Tomasz Wargacki posługuje na misjach w Republice Południowej Afryki. Gdy tylko odwiedza dom rodzinny zawsze znajduje czas na spotkanie z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Takie spotkanie odbyło się 13 października 2017 r. Misjonarz opowiadał o swojej pracy, o dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów, o ich codziennym życiu i problemach    z tym związanych. Ksiądz Tomasz odpowiadał też na liczne pytania dzieci.

Ognisko z okazji Dnia Chłopaka

W czwartkowe popołudnie, tj. 28 września 2017 r. uczniowie kl. IV – VII wraz ze swoimi wychowawczyniami spotkali się, aby przy ognisku świętować Dzień Chłopaka. Dziewczęta złożyły chłopcom życzenia i wręczyły upominki. Uczniowie sami upiekli sobie kiełbaski, mogli też zasmakować pieczonych ziemniaków i marchewek.

Podczas tego pięknego słonecznego popołudnia wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

Spotkanie z policjantem

W ramach realizacji zadań wynikających z zapewnienia uczniom szeroko pojętego bezpieczeństwa, w poniedziałek 25 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem. Pogadankę z uczniami przeprowadził aspirant Dariusz Tęcza. Pan Dariusz mówił o bezpieczeństwie na drodze,    w domu, w szkole, w Internecie oraz w kontaktach z obcymi i rówieśnikami.

76 rocznica agresji ZSRR na Polskę

 17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski. 17 września 1939 roku - to pamiętna data. Związek Radziecki „wbił nóż w plecy" Polsce, atakując ją bez wypowiedzenia wojny, łamiąc  w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji. Polska została wzięta "w kleszcze"   i podzielona między ZSRR a Niemcy.  Rosjanie mieli rzekomo ochraniać ludność białoruską i ukraińską, zamieszkującą tzw. Kresy Wschodnie. Armia Czerwona miała wprowadzać ład, sprawiedliwość, dobrobyt, którego próżno było oczekiwać. Po napaści sowietów na Polskę zaczęły się masowe wywózki ludności polskiej na wschód, a niewygodnych ideowo czekały łagry na Syberii. Zaczęto wprowadzać w czyn słowa Stalina - „Śmierć jednego człowieka to morderstwo, a śmierć dwóch milionów to tylko statystyka”. 

 

         Aby uczcić i przypomnieć wszystkim to ważne wydarzenie, w poniedziałek 18 września odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez p. E. Szczur i uczniów klasy siódmej. 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpoczęliśmy w poniedziałek 4 września  o godz. 8.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Woli Rusinowskiej. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Słabicka przypomniała o smutnych wydarzeniach z historii naszego kraju, kiedy to w 1939 roku dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Dzisiaj możemy rozpocząć spokojnie i radośnie nowy rok szkolny. Czas pożegnać wakacje i zabrać się do pracy. W akademii udział wzięli uczniowie z klasy IV, V, VI i VII.

 

     Miłym akcentem tej uroczystości było przekazanie uczniowi kl. VI Rafałowi Kosiorowskiemu roweru trójkołowego. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Małgorzaty Stygi udało się pozyskać rower od Fundacji Eco  Textil ze Skarżyska - Kamiennej. Fundacji bardzo serdecznie dziękujemy.