Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie                   z truciznami ?

Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna mogą przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie  naszej szkoły w dniu 12.06.2019 r. W tym dniu uczniowie klas VII i VIII przygotowali i samodzielnie przeprowadzili w ramach Szkolnego  Konkursu ,,Moje ciekawe doświadczenie" pokazy doświadczeń.

 

Celem konkursu  i przygotowanych przez uczniów pokazów była popularyzacja nauk przyrodniczych, poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych, zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, pokazanie, że chemia  i fizyka potrafią  zaciekawić i bawić. Wszyscy uczniowie starannie przygotowali się do pokazu prezentowanego przed kolegami z całej szkoły. Pokazy doświadczeń były bardzo efektowne  i wszyscy młodzi naukowcy byli mocno nagradzani brawami.

 

Wyniki konkursu:

 

I miejsce-Aleksandra Wojdyło klasa VII

 

II miejsce-Daniel Wojdyło klasa VIII

 

III miejsce-Patrycja Tabaka klasa VIII

 

Wyróżnienia:

 

- Agnieszka Dziewic klasa VII,

 

 -Klaudia Miśkowicz klasa VIII,

 

- Martyna Płaza Klasa VIII.

 

 Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli mgr Ewa Chmielowiec i mgr Łukasz Motylski. Na podsumowanie konkursu Dyrektor szkoły Małgorzata Styga podziękowała  uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom za zainspirowanie uczniów. Przypomniała wszystkim o zasadach bezpieczeństwa przy próbach wykonywania wszelkich doświadczeń oraz o tym, że należy to robić tylko w obecności osób dorosłych. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

Apel KRUS o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na wakacjach

Ponadto informujemy, że poruszający zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas przebywania w gospodarstwie rolnym kurs e-learningowy Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy dostępny jest zarówno na stronie internetowej www.krus.gov.pl w Aktualnościach, jak i pod linkiem https://prewencja.krus.gov.pl

 

 

 

 

Lekcja otwarta z matematyki

10 czerwca 2019r. odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta dla nauczycieli zorganizowana przez

  p. Elżbietę Szczur, nauczyciela matematyki, w ramach Rządowego Programu „Aktywna tablica”.

 W zajęciach otwartych wzięli udział nauczyciele pracujący w szkołach naszej gminy z racji międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli. Zajęcia miały za zadanie podzielenie się z nimi przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami, w szczególności wykorzystaniem na lekcjach tablicy interaktywnej.

   Lekcja otwarta została przeprowadzona w klasie ósmej. Uczniowie wzięli aktywny udział w zajęciach. Wykonali szereg ćwiczeń, gier oraz zadań, większość z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zajęcia okazały się ciekawe dla uczniów,  byli oni zaangażowani, skupieni a nauka poprzez zabawę okazała się skuteczna w utrwalaniu już zdobytych wiadomości i umiejętności.

 

Dzień Języków Obcych

W piątek 7 czerwca br. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas starszych wykonali gazetkę ścienną oraz upiekli słodkie muffinki dla młodszych koleżanek i  kolegów . Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w teście wiedzy o Wielkiej Brytanii i USA oraz krajach niemieckojęzycznych. Mistrzem wiedzy o tych krajach została Martyna Płaza, uczennica klasy VIII a wyróżnienie zdobyła Patrycja Tabaka, również uczennica klasy VIII. Gratulujemy!!!

 

I Gminny Turniej Piłki Nożnej w Komorowie

W niedzielę 9 czerwca  2019 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w I Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Młodzików zorganizowanym przez PSP im. Marii Konopnickiej w Komorowie. Turniej odbył się podczas pikniku rodzinnego. Rozgrywkom towarzyszyła miła atmosfera, wszyscy dobrze się bawili, nasi uczniowie wywalczyli V miejsce, ale i tak mieli powody do radości. Na zakończenie dostali pamiątkowe statuetki: dla szkoły oraz indywidualnie Maciej Grosiak za tytuł najlepszego bramkarza, Oliwia Dec została wyróżniona jako jedyna dziewczyna grająca w piłkę nożną. Wszyscy uczestnicy otrzymali talony na kiełbaski z grilla lub pyszne ciasto.

 Skład naszej drużyny: Oliwia Dec, Jakub Kruszyna, Jakub Ziętek, Michał Miśkowicz, Kacper Szczur, Maciej Grosiak, Witold Tabaka, Dawid Dziewic.

Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie.

 

Spotkanie z położną

W piątek 7 czerwca 2019 r. uczniowie z klasy VII i VIII  uczestniczyli w pogadance edukacyjnej na temat” Higiena okresu dojrzewania” prowadzonej przez położną Panią Kazimierę Kogut z Gminnego Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Majdanie Królewskim.  Spotkanie odbywało się osobno dla dziewcząt i chłopców. Położna przybliżyła w sposób przekrojowy  uczniom tematykę okresu dojrzewania, dbałości o higienę i zdrowy styl życia, zapobieganiu chorobom. Przypomniała i ostrzegła o  czyhających  na nich zagrożeniach (palenie papierosów, alkohol, używki, dopalacze itd.) i ich skutkach. Zwróciła uwagę na zdrowe podejście do okresu dojrzewania. Młodzież, a szczególnie dziewczęta chętnie zadawała pytania na nurtujące ją tematy.

      Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dziękujemy Panu Kierownikowi Ośrodka Zdrowia lek. med. Ryszardowi Stecowi za współpracę ze szkołą.

Certyfikat udziału szkoły w ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej "Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"

     Nasza szkoła brała udział w programie pn. "Bądźmy poszukiwaczami autorytetu". W ramach programu przeprowadzono badania - ankiety, ale także lekcje tematyczne dla uczniów klas IV – VIII oraz spotkanie dla rodziców. Kampania zachęca do stosowania najskuteczniejszej, jednak niełatwej metody wychowawczej pozytywnego modelowania, wpływu rodzica - autorytetu na dziecko, które odwzorowuje jego zachowania, motywacje, stany emocjonalne, postawy i przekonania. Rodzic - autorytet ma moc ochrony dziecka przed ryzykiem, zagrożeniem w obecnym świecie. Podejmowane działania będą rozwijane również w przyszłości.

 

Sukces  Alicji

04 czerwca 2019 roku uczennica naszej szkoły Alicja Lubera ( kl. V) odebrała nagrodę w XVI Konkursie Plastycznym ,,Mój dzień w lesie” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Konkurs został  objęty honorowym patronatem Pana Zbigniewa Chmielowca Posła na Sejm RP.

 

Alicja zdobyła I miejsce w kategorii grafika.

 

Gratulujemy!!!

Wycieczka do Zamościa

3 czerwca 2019 roku odbyła się szkolna wycieczka do Zamościa, w której wzięli udział uczniowie klas IV, V i VI. Na miejscu przywitała nas Pani przewodnik, która oprowadzając nas po mieście przybliżyła historię tego pięknego miejsca. Uczniowie dowiedzieli się jak miasto powstało, kto nim zarządzał i jakie były jego losy historyczne. Dzieci miały okazję być świadkami wystrzału z armaty oraz sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z łuku. Kolejną atrakcją była wizyta w Manufakturze Słodyczy ‘TĘCZA’. Dzieci miały okazję zobaczyć  w jaki sposób powstają cukierki oraz osobiście wykonać ręcznie lizaki. Po tak słodkim akcencie wszyscy wybraliśmy się do zamojskiego ZOO. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne dzikie zwierzęta. Największe wrażenie wywarły na nich lwy, tygrysy oraz żyrafy. Wyjazd okazał się dla dzieci bardzo atrakcyjny i ekscytujący.

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 31 maja 2019 roku ( piątek) uczniowie PSP w Woli Rusinowskiej uczestniczyli               

 w pogadance profilaktycznej, której tematem były szeroko pojęte zasady bezpieczeństwa

 w czasie wakacyjnego wypoczynku. Pan dzielnicowy Artur Boczula zwrócił szczególną na:

 - bezpieczeństwo w sieci,

 - bezpieczny wypoczynek nad wodą, w górach, lesie i miejscu zamieszkania,

 - bezpieczne poruszanie się po drodze,

 - przypomniał warunki , jakie należy spełnić, by móc jeździć na quadach, motorowerach i innych pojazdach,

 - przemoc rówieśniczą,

 - zagrożenie używkami (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze).

 

DZIEŃ DZIECKA W FILHARMONII PODKARPACKIEJ

  W czwartek 30 maja 2019 r. całą szkołą wybraliśmy się do  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.  Celem wyjazdu był udział w  koncercie musicalowym  pt. ,,Muzyczny Wehikuł” przygotowanym przez adeptów Akademii Aktorskiej Artysta. Reżyserami koncertu byli Magdalena Kozikowska - Pieńko i Kornel Pieńko, natomiast choreografami Liliana Żabińska i Małgorzata Kotuła.

     Przed widownią wystąpiło kilkudziesięciu artystów z utworami ze światowych dziecięcych musicali   i  bajek muzycznych. Wszyscy  młodzi widzowie wybrali się w muzyczną podróż: odwiedzili  Akademię Pana Kleksa, próbowali naprawić świat z dzielną Pocahontas, razem z Simbą i jego dwójką przyjaciół nauczyli  się magicznych słów Hakuna Matata. Poznali wielkie serce Herkulesa oraz grupkę przyjaciół znanej Annie, a razem z Elsą z Krainy  Lodu pokazali światu własną moc. Całość musicalu została wzbogacona kostiumami oraz przepięknymi animacjami LED, które zbudowały wyjątkową scenografię koncertu.

    Dzięki muzycznej podróży dzieci powędrowały  w niezwykły świat, gdzie miłość dodaje skrzydeł, a dobro zawsze zwycięża.  Wzbogacone o nowe doświadczenia bezpiecznie powróciły do szkoły, gdzie z wielkim apetytem spałaszowały grillowane kiełbaski przygotowane przez mamy z okazji Dnia Dziecka. To był miły dzień w naszej szkole.

    Składamy serdeczne podziękowania  za współpracę  Rodzicom  oraz Organowi Prowadzącemu – Gminie Majdan Królewski.

 

Zawody sportowe "Baw się z nami"

Uczniowie klasy trzeciej reprezentowali naszą szkołę

w Gminnych Zawodach Sportowych ,,Baw się z nami”, które tym razem odbywały się na hali sportowej w Majdanie Królewskim. Dzieci brały udział w siedmiu konkurencjach, które wymagały wysiłku i  sprawności.

  Uczniowie godnie reprezentowali swoją szkołę.

 

Gminny Konkurs Ortograficzny i matematyczny klas trzecich

Uczniowie trzeciej klasy naszej szkoły Amelia Pyryt, Wiktor Pyryt, Kamil Krząstek, Paweł Dziuba brali udział

w Gminnym Konkursie Ortograficznym i Matematycznym, które odbyły się 14 i 21 maja.

 Amelia Pyryt i Wiktor Pyryt zdobyli Wyróżnienie w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

 

GRATULUJEMY!!!

Środowiskowe obchody Dnia Matki i Ojca

   Dnia 27 maja 2018 roku społeczność szkolna  Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej zaprosiła wszystkie mamy i ojców na Środowiskowe Obchody Dnia Matki i Ojca, które odbyły się o godz. 11.00 w kościele parafialnym p. w. św. Józefa Robotnika w Woli Rusinowskiej. Uroczystość była adresowana do wszystkich ojców i matek z całej miejscowości, w związku z powyższym frekwencja była spora. Wśród zaproszonych gości obecni byli Wójt Gminy Majdan Królewski Pan Jerzy Wilk, Rada Rodziców, członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, emerytowani pracownicy szkoły.             W obchodach uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły wraz z wychowawcami i nauczycielami.

    Na rozpoczęcie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Mieczysława Marszałka. Następnym punktem była akademia okolicznościowa w wykonaniu przedszkolaków i uczniów z klas I-III. Dzieci z przejęciem recytowały wierszyki, wesoło śpiewały i na koniec obdarowały swoich rodziców laurkami i prezentami. Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Styga ciepło powitała wszystkich zebranych i złożyła życzenia. Obecny Pan Wójt, skierował stosowne powinszowania do zebranych oraz słowa do dzieci.

       Uświetnieniem całej imprezy był  okolicznościowy koncert  w wykonaniu Seweryna Kosiorowskiego z Cmolasu - absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego  w Rzeszowie, finalisty z wyróżnieniem tegorocznej  XLIII Olimpiady Artystycznej w eliminacjach centralnych w Warszawie w sekcji historii muzyki, przyznanej przez Komitet Główny z siedzibą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Seweryn dał koncert na altówce i zebrani wysłuchali m. in. Ave Maryja Schuberta, Canonu Pachelbela, Kaprysu Polskiego Bacewicz, Alleluja Cohena. Miłym akcentem było wspólne odśpiewanie Barki, ulubionego utworu JP II.

    Uroczystość przebiegała w rodzinnej atmosferze. Jej celem było kształtowanie postaw miłości, szacunku, wdzięczności za życie, wychowanie oraz  pamięci dla matek i ojców. Szczypta duchowej strawy sprawiła, że zebrani chociaż na chwilę mogli oderwać się od codziennych spraw  i przenieść w klimaty muzyki klasycznej.

   Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za liczne przybycie, księdzu za współpracę ze szkołą, dzieciom za występy. Skierowała słowa podziękowania dla mgr Zofii Józefczyk za przygotowanie uczniów oraz  mgr Ewy Śliwińskiej za akompaniament muzyczny.

 

Festiwal Piosenki Ewangelizacyjnej im. Kardynała Kozłowieckiego

     W sobotę 25 maja 2019 r. nasi uczniowie wzięli udział w VIII Podkarpackim Festiwalu Piosenki Ewangelizacyjnej im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ pod hasłem „Serce bez granic”. Festiwal odbył się w GOK – u w Majdanie Królewskim. Z naszej szkoły wystąpiły dwa zespoły, zespół „Stokrotki” w składzie: Klaudia Miśkowicz, Martyna Płaza, Patrycja Tabaka i  Eryka Wawrzonek z kl. VIII, Magdalena Drozdowska i Aleksandra Wojdyło z kl. VII oraz Magdalena Dziuba, Julia Płaza, Oliwia Pyryt Natalia Słabicka i Weronika Stępień z kl. VI. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę pt. „Potrzebuje Cię Chrystus”. Drugi zespół to uczniowie kl. IV – Kacper Konefał i Kamil Łuc oraz uczniowie kl. V – Katarzyna Konefał, Alicja Lubera, Ola Łuc, Ewa Safin, Anna Stępień, Emilia Rembisz, Kacper Kasica (flet), Dawid Rębisz (klawisze), Jakub Ziętek (klawisze) i Katarzyna Rębisz z kl. VII (skrzypce) zaprezentowali utwór pt. „Taki duży, taki mały…” Uczniów przygotowała pani Ewa Śliwińska.

 

Próbna ewakuacja

W dniu 24 maja 2019 r. o godz. 11.00 odbyło się praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji uczniów z budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej.  Wszystko poszło bardzo sprawnie i czas próbnej ewakuacji wyniósł 50 s. Niestety,  z powodu zaistniałych  podtopień       i prowadzonych akcji ratowniczych na terenie naszego powiatu, w próbnej ewakuacji nie uczestniczyli tym razem strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej.

 

Chętni i pomocni – „Ciasteczka na rzecz misji”

Wolontariusze z klasy VIII PSP w Woli Rusinowskiej pod kierunkiem  p. Elżbiety Szczur zaplanowali cykl akcji charytatywnych  "Ciasteczka na rzecz misji". Ciastka są wypiekane w warunkach domowych, dlatego cieszą się ogromnym powodzeniem i idą jak przysłowiowe "świeże bułeczki". Młodzieży udało sie przeprowadzić już kilka takich akcji, w ramach których zebrano 530 zł. Środki zostaną przekazane na budowę szkoły z internatem dla dziewcząt w Chamuka w Zambii. Przedsięwzięciem budowy szkoły zajmuje się siostra Maria Żywiec - służebniczka NMP „starowiejska”.

 Więcej na temat akcji można się dowiedzieć na platformie informacyjnej  Chętni i pomocni

 

www.chetniipomocni.pl

XIV Gminny Turniej Czytelniczy

     W środę 15 maja 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Majdanie Królewskim odbył się XIV Gminny Turniej Czytelniczy pod hasłem „Czytam, bo lubię…”. Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy IV – VI oraz szkoły podstawowe klasy VII – VIII  i gimnazjum.        Z naszej szkoły udział w turnieju wzięły uczennice z kl. VI: Julia Płaza i Natalia Słabicka, a z kl. VII: Agnieszka Dziewic i Aleksandra Wojdyło.

 

Wycieczka do Łańcuta klas IV- VII

W dniu 10 maja 2019 roku uczniowie kl. IV – VII wraz z wychowawcami pojechali zwiedzić  zamek w Łańcucie. Na tle innych magnackich rezydencji w Polsce zamek w Łańcucie wyróżnia się – mimo strat – bogactwem zbiorów i zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi, a więc ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi. Po wejściu do zamku przechodzi się do Wielkiej Sieni, której układ zachował się aż z XVII wieku. Jest tam jeden filar i 4 przęsła sklepienia. Na sklepieniu znajdują się 3 herby rodzin spokrewnionych z Lubomirskimi (CzartoryskichSanguszków i Radziwiłłów) oraz herb samych Lubomirskich. Najważniejsze sale zamku w Łańcucie to: Sala Balowa, Jadalnia Wielka, Sala Kolumnowa, Teatr Dworski, Galeria Rzeźb oraz Chińskie Pokoje. Po zwiedzeniu zamku wszyscy zakupiliśmy pamiątki, a w drodze powrotnej wstąpiliśmy do  restauracji  McDonald's w Kolbuszowej.

Wyjazd KLAS 0- III do GOK-u w Majdanie Królewskim

13 maja uczniowie klas 0-III obejrzały w GOK w Majdanie Królewskim spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. Była to bajka promująca czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu... bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi.                          W spektaklu cały czas czynny udział brały dzieci. Po obejrzeniu występu mogły również zobaczyć galerię zgromadzonych obrazów i rzeźb wykonanych przez artystów z terenu naszego regionu.

INFORMACJA

Sprawozdania finansowe Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej za 2018 r. zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Majdan Królewski – www.majdankrolewski.biuletyn.net

 

Wycieczka klasy VIII do Lublina

     Dnia 8 maja 2019 roku uczniowie klasy VIII wraz z uczniami z gimnazjum oraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Lublina.  Zwiedzanie rozpoczęto  od Muzeum na Majdanku. Zwiedzający obejrzeli komory gazowe, barak warsztatowy, baraki mieszkalne oraz krematorium. W baraku nr 62 mieścił się warsztat szewski, w którym pracowali więźniowie obozu a obecnie znajduje się w nim ekspozycja, gdzie można zobaczyć strój więźniarski, blaszki z numerami, przedmioty codziennego użytku np. łyżki, widelce, grypsy pisane przez więźniów. Są tam także audiowizualne relacje więźniów oraz nowoczesne aplikacje multimedialne poświęcone historii obozu.

    Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii Obozu Koncentracyjnego na Majdanku opowiedzianej przez przewodnika uczestnicy wycieczki wyruszyli zwiedzać Zamek w Lublinie, którego początki sięgają XII wieku. Pani przewodnik opowiedziała o tym, jak został on zburzony, a potem obudowany i wykorzystywany do przetrzymywania więźniów od pierwszej połowy XIX w. Budynek ten jest obecnie siedzibą Muzeum Lubelskiego. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Miasta Lublina. Uczniowie również zobaczyli ogromne arcydzieło Jana Matejki „Unia Lubelska”. Po intensywnym zwiedzaniu i spacerze po Starym Mieście nadeszła pora na posiłek w restauracji  McDonald's.

   Wizyta w Lublinie, zwłaszcza w obozie na Majdanku, była cennym uzupełnieniem wiedzy o II wojnie światowej omawianej na lekcjach historii i języka polskiego.  Wycieczka bardzo nam się podobała. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Przerwa na czytanie

     Dnia 8.05.2019 r. w naszej szkole przeprowadzona została akcja czytelnicza bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Czytanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: kl. 0 – III i IV – VIII. Dla młodszych dzieci wybrana została książka Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, a dla starszych uczniów – „Chłopiec z burzy” Colina Thiele. Zarówno dzieje skarpetek jak                  i niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść  o szczególnej więzi łączącej Chłopca z burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności  i wybiera przyjaźń z chłopcem, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Książki czytane były przez nauczycieli oraz uczniów.

XXXIX Tarnobrzeski Bieg Siarkowca im. Kazimierza Sławka

     W dniu 5.05.2019 roku Kasia Rębisz z kl. VII oraz Dawid Rębisz z kl. V wzięli udział w BIEGU SIARKOWCA w Tarnobrzegu. Była to impreza łącząca biegowe pokolenia, od przedszkolaków do weteranów, na dystansach od 50 metrów do 10 kilometrów zorganizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Alfreda Freyera w Tarnobrzegu.

 

"Pamiętajcie o ogrodach"

Dzień Ziemi -  święto corocznie  obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele  obchodów Dnia Ziemi  w naszej szkole, które obyły się 17 kwietnia 2019 r. Uczniowie klasy VIII przygotowali przedstawienie, którego motywem przewodnim było zapoznanie uczniów naszej szkoły na czym polega recykling i dlaczego warto segregować odpady. Obchody Dnia Ziemi - z dedykacją dla naszej Matki- Ziemi  rozpoczęły się słowami  piosenki Jonasza Kofty- ,,Pamiętajcie o ogrodach" - zakończyły S.O. S dla  Ziemi- wszystko zależy od nas, czy będziemy rozważnie dysponować darami natury.. czy czeka nas zagłada.. wszystko w naszych rękach...czego wyrazem są słowa piosenki wyśpiewane przez uczniów ,,S.O.S dla Ziemi ”.

III miejsce w piłce nożnej chłopców

27 kwietnia na boisku sportowym „Orlik” w Nowej Dębie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w piłce nożnej chłopców. Naszą szkołę w zawodach reprezentowali : Dawid Dziewic, Maciej Grosiak, Bartłomiej Zięba z klasy VI oraz Michał Miśkowicz, Jakub Kruszyna i Jakub Ziętek z klasy V. Chłopcy dzielnie walczyli w wszystkich meczach, ostatecznie zajęli III miejsce.

 

                                                                                      Gratulujemy !!!

 

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie ósmej klasy przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku oraz wyjaśnili młodszym kolegom dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Usłyszeliśmy również piękne pieśni patriotyczne, które wzruszały i oddawały atmosferę tamtych dni. Apel został przygotowany przez p. Halinę Wachowską, p. Agnieszkę Puzio i p. Ewę Śliwińską.

Wyjazd uczniów naszej szkoły na Festiwal Nauki i Techniki                               do Kolbuszowej.

W dniu 26.04.2019 r. uczniowie z klasy IV , V, i VI naszej szkoły mogli zobaczyć Festiwal Nauki i Techniki, który corocznie  organizowany jest  przez Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Spotkanie skierowane było głównie do uczniów szkół średnich i podstawowych. Festiwal był niepowtarzalną okazją, by usiąść za sterami śmigłowca Black Hawk, zobaczyć sposób działania silnika samolotu, sprawdzić jak powstają modele rakiet i jak działa drukarka 3D.  To również okazja, by przyglądać się doświadczeniom czy spróbować swoich sił w grach, zabawach i łamigłówkach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Lody z kuchni molekularnej, lustro Frankensteina, drony to niektóre atrakcje jakie czekały na zwiedzających. Pokazy sprzętu wojskowego, policyjnego, doświadczenia, eksperymenty to świetny  sposób zainteresowania młodych ludzi tym, co ich otacza. Za pośrednictwem prostych doświadczeń kształtujących wyobraźnię można  poznać trudne naukowe teorie. Nie zawsze na lekcjach w szkole udaje się to osiągnąć. Uczniowie mogli także zapoznać się z  wieloma propozycjami  zawodowymi skierowanymi do nich przez starszych kolegów. Na wszystkich odwiedzających czekała także pyszna grochówka. Wyjazd był dla nas ciekawym i pożytecznym doświadczeniem.

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”.            Dramat „Dziady cz.II” Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów klasy VII

W czwartek 11 kwietnia 2019 r. uczniowie kl. VII zaprezentowali  inscenizację  II części  „Dziadów” Adama Mickiewicza. Występ był podsumowaniem pracy uczniów z lekturą. Cała klasa zaangażowała się w wykonanie scenografii, plakatu, dobór rekwizytów, kostiumów, muzyki oraz grę aktorską. Młodzi artyści bardzo dobrze zagrali swoje role i doskonale uchwycili atmosferę grozy i tajemniczości tego obrzędu.

Spotkanie zawodoznawcze

W czwartek 25 kwietnia 2019 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze promujące Zespół Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni. Zajęcia poprowadzili Pani Anna Tęcza i Pan Zbigniew Bogacz. 

 

 

 

Apel wielkanocny pod hasłem „Przez krzyż do chwały”

Stał na polu samotny krzyż, 
Nikt o niego się zbytnio nie troszczył.
On jednak wskazywał drogę wzwyż
I naukę miłości głosił.
Kto przeszedł obok krzyża choć raz
I na nim wzrok swój zawiesił,
Ten pomyślał: najwyższy już czas, 
By swe życie miłością ulepszyć.

  12 kwietnia 2019 r. uczniowie kl. VII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przewodniczący SU złożył życzenia całej społeczności szkolnej. Wszyscy otrzymali czekoladowe jajko – symbol życia. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Styga. Podziękowała za przygotowanie tej uroczystości jak również wszystkim złożyła życzenia świąteczne.

Wycieczka do Łańcuta

    10 kwietnia 2019 roku uczniowie kl. 0 – III wraz z wychowawcami oraz jedna mamą odwiedzili zamek w Łańcucie. Jest to jedna z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych  w Polsce, słynąca       z przepięknych wnętrz zamkowych, które uczniowie mogli zobaczyć  w czasie zwiedzania zamku oraz bogatej kolekcji powozów konnych. Uczestnicząc w warsztatach wielkanocnych poznali zwyczaje          i tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych  w dawnych czasach. Na zakończenie wycieczki uczniowie zakupili pamiątki i zadowoleni, pełni nowych wrażeń  wrócili do szkoły.

Teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu uczniów kl. V

W dniu 10 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy V wystawili przedstawienie kukiełkowe pt. „Pani Twardowska”. Na obejrzenie swojego premierowego występu młodzi aktorzy wybrali dzieci z „zerówki”. Inspiracją do stworzenia przedstawienia była należąca do  kanonu lektur szkolnych  ballada Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Humorystycznie potraktowane perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym bardzo się podobały. Uczniowie przygotowali samodzielnie kukiełki, do których przykleili patyki, sami też własnymi pomysłami wzbogacili dialogi. Podczas tworzenia scenografii wykazali się pomysłowością i twórczym zapałem, zaangażowaniem oraz współdziałaniem. Przedstawienia to przede wszystkim rozrywka i zabawa, ale także forma edukacji kulturalnej i wychowawczej.

Lekcja otwarta z fizyki

Dnia 8 kwietnia w klasie VII odbyła się lekcja otwarta z fizyki  prowadzona przez Pana mgr Łukasza Motylskiego z wykorzystaniem monitora interaktywnego zakupionego        w ramach Programu „Aktywna Tablica”. Zajęcia uatrakcyjnione metodami TIK były ciekawsze i lepiej zrozumiałe dla uczniów.Celem lekcji było zapoznanie z prawem trzeciej zasady dynamiki Newtona i wykorzystywanie tego prawa w praktyce. Na zajęciach pokazowych obecni byli w charakterze obserwatorów nauczyciele matematyki i nauk przyrodniczych ze szkół Gminy Majdan Królewski oraz dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej  mgr Małgorzata Styga. Lekcja była już trzecią z kolei, organizowaną w naszej szkole w ramach współpracy szkół z terenu naszej gminy realizujących Program „Aktywna Tablica”.Dnia 8 kwietnia w klasie VII odbyła się lekcja otwarta z fizyki  prowadzona przez Pana mgr Łukasza Motylskiego z wykorzystaniem monitora interaktywnego zakupionego w ramach Programu „Aktywna Tablica”. Zajęcia uatrakcyjnione metodami TIK były ciekawsze i lepiej zrozumiałe dla uczniów.Celem lekcji było zapoznanie z prawem trzeciej zasady dynamiki Newtona i wykorzystywanie tego prawa w praktyce. Na zajęciach pokazowych obecni byli w charakterze obserwatorów nauczyciele matematyki i nauk przyrodniczych ze szkół Gminy Majdan Królewski oraz dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej  mgr Małgorzata Styga. Lekcja była już trzecią z kolei, organizowaną w naszej szkole w ramach współpracy szkół z terenu naszej gminy realizujących Program „Aktywna Tablica”.

Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Wielkanocne

 

    Przed Świętami Wielkanocnymi Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej ogłosiło po raz XV Konkurs na Ludowe Ozdoby Wielkanocne. Celem konkursu jest ochrona przed zapomnieniem dziedzictwa kultury ludowej własnego regionu oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycjami Lasowiaków.

  Z naszej szkoły wzięli w nim udział uczniowie klas V, VI I VII. Przygotowali palmy   i stroik świąteczny. W dniu 11 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie w/w konkursu. Uczeń klasy VII Rafał Kosiorowski otrzymał wyróżnienie w kategorii stroik świąteczny.

 

 

Powiatowy Konkurs Matematyczny 1 z 10 o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia

W czwartek – 28 marca odbył się Finał siódmego  „Powiatowego Konkursu Matematycznego 1 z 10

o tytuł Mistrza Logicznego Myślenia” organizowany przez Szkołę Podstawową im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie . Wzięło udział 44 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego, w tym troje uczniów naszej szkoły: Martyna Płaza, Kacper Łuc i Jacek Grosiak.

 Do finału konkursu, czyli grona 10 najlepszych matematyków naszego powiatu zakwalifikowali się Jacek i Kacper. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

Pedagogizacja rodziców

     W dniu 3 kwietnia b.r. mgr Anna Dzióba, nauczyciel doradztwa zawodowego w naszej szkole uczestniczyła w spotkaniu z rodzicami, podczas którego w ramach pedagogizacji wygłosiła prelekcję n/t „Rola rodziców przy wyborze zawodu i szkoły przez ich dziecko”, „Znaczenie szkół branżowych w nowej reformie edukacji” oraz udzieliła informacji dotyczących zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych kl. VIII.

   Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną. W spotkaniu wzięli udział rodzice uczniów klasy VII i VIII

 

 

 

Wycieczka do Czudca

W ramach współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie 2 kwietnia    2019 r. został zorganizowany wyjazd kl. IV i V do Czudca. W ośrodku OENiPAS w Czudcu przygotowano różne formy warsztatów edukacyjnych, które wpisują się w najnowsze nurty kreatywnej edukacji, uwzględniającej wszystkie kompetencje kluczowe współczesnej szkoły.

      Wszystkich przybyłych uczniów wraz z nauczycielami z całego terenu Podkarpacia powitała dyrektor PCEN w Rzeszowie Izabela Pyra. Następnie nasi uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej   z elementami biblioterapii „Od słowa do słowa i plotka gotowa” w oparciu o opowiadanie pt. Jabłka Pana Peabody’ego. Spotkanie poprowadziła mgr Agnieszka Biedroń – nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu.

       Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych przybliżyła uczniom zjawisko E-Sportu oraz projekt Warsztat Inżynierów, warsztaty druku 3D oraz robotyki. Na stoiskach można było zobaczyć profesjonalne stanowiska do rywalizacji e-sportowej, posłuchać prelekcji na temat e-sportu oraz profilaktyki uzależnienia od komputera i elektroniki użytkowej. Z kolei na stoisku Warsztatu Inżynierów uczestnicy projektowali własne breloczki, które następnie można było wydrukować          w technologii 3D. Uczniowie mieli również możliwość stworzyć na komputerze  nadruk na pisankę oraz przenieść go na prawdziwe jajko z użyciem zaprogramowanego przez nich plotera.

 Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich spotkaniach edukacyjnych. Każdy mógł zabrać ze sobą pamiątkę wydrukowaną w technologii 3D.

Uczennica naszej szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Majdanie Królewskim

W piątek 29 marca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Majdanie Królewskim odbyła się II Edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. "Słowem malowane". Do konkursu przystąpiło 11 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz klasy VII –VIII i klasa III gimnazjum. Uczniowie recytowali dowolnie wybrany utwór o charakterze    humorystycznym Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności, nad którymi pracowali wspólnie z nauczycielami. Naszą szkołę reprezentowała Oliwia Pyryt uczennica klasy VI. Poziom konkursu był bardzo  wyrównany, więc Jury nie miało łatwego zadania. Oliwia zajęła III miejsce ze swoją interpretacją wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.”Dyrektor i pomnik”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs szkolny na najładniejszy wiosenny wystrój sali lekcyjnej

Pierwszy raz w naszej szkole odbył się konkurs na najładniejszy, wiosenny wystrój sali lekcyjnej, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Konkurs ten miał na celu wprowadzenie wiosennej atmosfery do naszej szkoły.         W naszym konkursie wzięły udział wszystkie klasy. W skład Jury weszli nauczyciele i przedstawiciele SU. Jury konkursowe oceniało pomysłowość, wiosenne dekoracje, zaangażowanie uczniów oraz  wkład pracy w ustrojenie sal. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się      21 marca 2019 r, w Pierwszy Dzień Wiosny. Wszystkie sale prezentowały się pięknie. Komisja konkursowa za najładniejszy wiosenny wystrój sali lekcyjnej przyznała I miejsce uczniom klasy VI i VII., a wyróżnienie uczniom klasy IV. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę piękne kwiaty doniczkowe do swojej klasy.

 

Wszyscy uczniowie dostali słodycze. Dziękujemy klasom za wzięcie udziału w naszym konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Szkolny Turniej Głośnego Czytania

W dniu 21 marca 2019 r. w naszej szkole rozstrzygnięto IV Edycję Szkolnego Turnieju Głośnego Czytania. W konkursie udział wzięło 24 uczniów z kl. II - VIII w trzech kategoriach wiekowych: kl. II – III, kl. IV – VI      

 i kl. VII – VIII.

 Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa, doskonalenie umiejętności pięknego czytania na głos i rozumienia czytanego tekstu oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

 Tytuł Mistrza Głośnego Czytania zdobyły uczennice:

 - w kategorii klas II i III – Amelia Pyryt z kl. III,

 - w kategorii klas IV – VI – Alicja Lubera z kl. V,

 - w kategorii klas VII – VIII – Martyna Płaza z kl. VIII.

 

                                                                                                                      Gratulacje!!!

Eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

    18 marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim zostały przeprowadzone eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

     Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych, tj. w grupie I – uczniów szkół podstawowych klasy IV – VI oraz w grupie II uczniów szkół podstawowych klas VII i VIII jak również uczniów gimnazjum.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Dawid Szczur i Kacper Płaza.

 Kacper Płaza w swojej kategorii tj. uczniów klas starszych zajął III miejsce.

 

                                                                                                                             Gratulujemy!

Spotkanie zawodoznawcze

 

     W poniedziałek 18 marca 2019 r. odbyło się spotkanie zawodoznawcze promujące Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Zajęcia poprowadziły Panie  Jolanta Czachor i Marta Borek.

 

     Dziękujemy za przekazaną wiedzę. 

                                                                                     Uczniowie z PSP w Woli Rusinowskiej.

Gminny Konkurs Plastyczno - Czytelniczy "Legendy polskie w komiksie"

13 marca 2019 r. w naszej szkole rozstrzygnięto IV Edycję Gminnego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy polskie w komiksie”. W konkursie udział wzięło jedenastu uczniów z pięciu szkół z terenu gminy Majdan Królewski.

  Prace zostały ocenione przez jury w składzie: Katarzyna Cesarz, pracownik Muzeum Ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Katarzyna Kopeć, polonistka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim oraz Magdalena Puzio, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Majdanie Królewskim. Zanim nastąpiło wręczenie nagród głos zabrała przewodnicząca jury pani Katarzyna Cesarz, która pochwaliła uczestników konkursu za to, że z roku na rok komiksy są coraz lepsze. Zachęciła również uczniów do doskonalenia swoich umiejętności.

  Przed rozdaniem nagród uczniowie kl. VI i V naszej szkoły, przygotowani przez p. Annę Chmielowiec zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Mikołajek”, inspirowane znaną legendą pomorską. Młodzi aktorzy pokazali historię małego chłopca, który swoimi psotami uprzykrzał życie mieszkańców nadmorskiej wioski, niszcząc rybackie sieci, wyrywając przybrzeżne rośliny. Pewnego razu „miarka się jednak przebrała”, gdy Mikołajek ukradł bursztynową koronę córce króla Bałtyku. Za ten czyn spotkała go surowa kara od władcy morza. I tylko dzięki wstawiennictwu królewny nie został ukarany śmiercią, ale zamieniony w roślinę o kwiatach błękitnych zwaną mikołajkiem nadmorskim. Od tego czasu chronił wydmy, zamiast je niszczyć. Nauka z tej legendy jest taka, że wszystko co robimy, róbmy z umiarem, bo jak mówi przysłowie: „co za dużo to nie zdrowo”.

   Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, po którym mogli podziwiać wystawę prac konkursowych.

  Wyniki konkursu:

 I miejsce – Magdalena Dziuba – PSP w Woli Rusinowskiej

 II miejsce – Martyna Lidwin – PSP w Klatkach

 III miejsce – Weronika Mokrzycka – PSP w Komorowie

 Wyróżnienia:

  Maciej Puzio – PSP w Krzątce

 Daniel Wojdyło – PSP w Woli Rusinowskiej

 Jagoda Pachucka – PSP w Komorowie

         Organizatorami konkursu były: Małgorzata Styga, dyrektor PSP w Woli Rusinowskiej, Bogusława Zięba, bibliotekarka i Anna Chmielowiec, polonistka.

I Wojewódzki Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej

W dniu 1 marca 2019 roku odbył się I Wojewódzkim Konkurs Literacki „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

 

Na konkurs napłynęło 147 prac z 51 szkół z województwa podkarpackiego. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu wypowiedzi inspirowanej historią polskiego podziemia antykomunistycznego w formie poetyckiej lub prozatorskiej. Celem nadrzędnym konkursu była popularyzacja wiedzy o żołnierzach wyklętych, walczących w antykomunistycznym podziemiu o niepodległość Polski. Młodzież mogła się zaprezentować w następujących gatunkach literackich takich jak: hymn, ballada, piosenka, sonet, epitafium, tren, opowiadanie, pamiętnik i dziennik, list, wspomnienie oraz apel. Wśród wyróżnionych utworów znalazła się ballada pt. Żołnierz , napisana przez uczennicę naszej szkoły Aleksandrę Wojdyło. Autorka refleksyjnie, z niezwykłą dojrzałością, wrażliwością  podjęła temat życia i śmierci, obowiązku wobec ojczyzny, i walki w słusznej sprawie.

 

Podróż do Gambii

Nasz ksiądz proboszcz Mieczysław Marszałek w barwny i ciekawy sposób opowiedział nam  o swojej ostatniej podróży do Gambii. O ludziach tam żyjących oraz przepięknej przyrodzie tak odmiennej od naszej. Swoją opowieść zilustrował  wieloma zdjęciami, a na koniec spotkania poczęstował wszystkich przywiezionym owocem baobabu. Zachęcił nas do podjęcia próby wyhodowania tego drzewa. Jesteśmy wdzięczni księdzu za podzielenie się swoimi przeżyciami z tak egzotycznej wyprawy.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Z tej okazji  Ks. Proboszcz Mieczysław Marszałek wraz z uczennicami kl. VIII przygotował apel połączony z prezentacją multimedialną.

BAL KARNAWAŁOWY 2019

Podczas sobotniego zimowego popołudnia – 26 stycznia, odbył się długo oczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Rusinowskiej, bal karnawałowy.
Dzieci uwielbiają takie wydarzenia i czekają na nie z zapartym tchem. Cieszą się, że mogą przebrać się w różne postaci, czasami tak pomysłowe i kolorowe, że trudno je poznać. Były wśród nich min. wróżki, czarownice, królewny, policjanci i strażacy. Wszyscy wyglądali pięknie i wspaniale czuli się w swoich przebraniach.

    Zabawę urozmaicił dzieciom wodzirej.  Organizował dzieciakom różne zabawy, konkursy, pląse itd.

Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ciekawie spędzony czas szybko minął. Wszyscy przebierańcy i pozostali uczestnicy imprezy wraz z opiekunami udali się do domów, by tam opowiedzieć bliskim o swoich wrażeniach.

W czasie zabawy odbył się konkurs na  „Króla i królową balu”. Zwycięzcami w klasach młodszych zostali: Paulina Rębisz i Kamil Krząstek z klasy III, natomiast z klas starszych Jakub Kruszyna z klasy V i Patrycja Tabaka z klasy VIII.

   Dziękujemy rodzicom za uatrakcyjnienie imprezy. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole. Będzie zapewne wesoło i kolorowo.

Spotkanie z policjantem

 

 

     Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów 5 lutego 2019 r. odbyło się spotkanie klas „0” – VIII z policjantem dzielnicowym asp. szt. Arturem Boczulą z Posterunku Policji w Majdanie Królewskim. Spotkanie miało na celu  przypomnienie i utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych i poruszania się po drodze, uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na kruchy lód, a także zbliżania się do nieznajomych osób.      

 

     Panu dzielnicowemu dziękujemy za przeprowadzoną pogadankę, a naszym wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

 

Widowisko teatralno – lalkowe pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

W dniu 07 lutego 2019 r. uczniowie z kl. VII i VIII naszej szkoły wybrali się do GOK – u w Majdanie Królewskim, gdzie obejrzeli spektakl teatralno - lalkowy pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, przygotowany przez Teatr „Kontynuacja” działający przy Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku.

   Dzieło S. Wyspiańskiego, skonstruowane w poetyce narodowo – symbolicznej, pełnej aluzji, niedopowiedzeń i niejednoznacznych obrazów, nie daje się do końca zinterpretować. Autor wprowadził do tekstu bogatą symbolikę, która weszła do systemu znaków służących zarówno mitologii narodowej, jak też doraźnej publicystyce, by wymienić  Złoty Róg, somnambuliczny krąg taneczny, Chochoła i jego muzykę. Wesele wymierzone przeciwko mitom inteligenckim i genealogii romantycznej, samo powołało nowe mity o niewyczerpanej żywotności.

   Realizacja teatralna Teatru „Kontynuacja” zmusza do refleksji, zastanowienia się nad naszą narodową tożsamością, zwraca również uwagę na aspekt cierpienia i miłości zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i zbiorowym.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

    Nasza szkoła w tym roku po raz trzeci włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiegają pod hasłem „Działajmy razem”.

    W ramach obchodów DBI przeprowadzono wiele działań. Wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki o bezpieczeństwie w sieci wykorzystując dostępne programy SIECIAKI, NECIO.PL, OWCE W SIECI itp.

    Dnia 6 lutego 2019 r. odbył się apel, na którym uczniowie z klasy VIII przedstawili 2 scenki rodzajowe  pierwsza dotycząca zawierania znajomości przez Internet, druga o poszanowaniu własności  intelektualnej.

    Podjęte inicjatywy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo dzieci w Internecie.

Dni otwarte do Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Werynii oraz do ZST w Kolbuszowej

    Dnia 5 lutego 2019 r. uczniowie klasy VIII pod opieką wychowawczyni p. Julii Lis wybrali się na dni otwarte do Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni oraz do Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

      Organizatorzy w ramach dni otwartych przygotowali ciekawe pokazy, doświadczenia fizyczne, zapoznali uczniów  z kierunkami kształcenia oraz pokazali zaplecze dydaktyczne swoich szkół, przedstawili nauczycieli.

      Celem tego typu wyjazdów jest popularyzowanie kształcenia zawodowego wśród młodzieży oraz trafnego wyboru zawodu. To bardzo ważna decyzja dla ósmoklasistów, od niej zależeć przyszłość.

      Dziękujemy za zorganizowanie przyjęcia nas w Waszych Szkołach, za miłą, serdeczną atmosferę, za przekazaną wiedzę i doświadczenie.

Oglądanie filmu pt."Niedźwiedzie polarne" w technologii 3D

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny          28 stycznia 2019 roku mogli obejrzeć w szkole film    w technologii 3D. Tym razem było to spotkanie z niedźwiedziami polarnymi.

        To film dokumentalny zrealizowany w Arktyce Kanadyjskiej, który prezentuje zachwycające zdjęcia  z życia niedźwiedzi polarnych, których środowisko naturalne przechodzi niepokojące przemiany. Twórcom obrazu udało się uchwycić niepowtarzalne chwile z życia tych potężnych łowców.

 

Spektakl profilaktyczny pt. „W krainie bajtów”

 

    21.01.2019 r. w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny pt. „W krainie bajtów”, zrealizowany przez Impresariat Artystyczny INSPIRACJA z Krakowa. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali satyrycznej opowieści o dziecku, które odchodząc od komputera zasiadało przed ekranem telewizora lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, która okazała się być dla niego nieprzyjemna i zaludniona przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Aby wrócić do domu, nasz bohater musi nauczyć się, jak wykorzystywać nowoczesne media w sposób konstruktywny i bezpieczny.  Ponadto musi dowiedzieć się, jak unikać pułapek, które czyhają na dzieci w Internecie. Spektakl przede wszystkim uczy, jak wykorzystywać- telewizję, Internet i gry komputerowe w sposób rozumny i niestwarzający zagrożenia. Uzmysławia także uczniom, że nowoczesne technologie stanowią tylko dodatek do życia, w którym nadal najistotniejsze są relacje międzyludzkie.

Zajęcia otwarte z wykorzystaniem TIK

25 stycznia 2019r. odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta dla nauczycieli zorganizowana przez p. Agnieszkę Puzio, nauczyciela języka angielskiego, w ramach Rządowego Programu „Aktywna tablica”. W zajęciach otwartych wzięli udział nauczyciele pracujący w szkołach naszej gminy z racji międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli. Zajęcia miały za zadanie podzielenie się z nimi przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami,w szczególności wykorzystaniem na lekcjach tablicy interaktywnej.

   Lekcja otwarta została przeprowadzona w klasie 5. Uczniowie wzięli aktywny udział w zajęciach. Wykonali szereg ćwiczeń, gier językowych oraz zadań, w tym kilka z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe dla uczniów,  byli oni zaangażowani, skupieni a nauka poprzez zabawę okazała się bardzo skuteczna w przyswajaniu przez nich nowych wiadomości i utrwalaniu już zdobytych.

Dzień Babci i Dziadka

BABCIA i DZIADEK to słowa, które kojarzą się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów swoich wnuków. Chcąc za to wszystko podziękować uczniowie z klas 0 – III w dniu 21 stycznia 2019 roku przygotowali wiersze, piosenki, życzenia, a także taniec w wykonaniu uczniów z kl. II i III dla swoich dziadków. Była też wesoła scenka przedstawiająca rozmowę wnuczka z babcią, która rozbawiła wszystkich. Na koniec nie mogło zabraknąć ,,Sto lat” i upominków dla każdej babci i dziadka wykonanych przez uczniów. Mamy przygotowały herbatkę i słodki poczęstunek.