WOLONTARIAT

 Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

 

Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy i działać we wszelkiej dziedzinie życia społecznego; tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

 

Realizacja idei wolontariatu jest wpisana i zakorzeniona w działalność naszej szkoły. Dlatego też staramy  się pomagać potrzebującym również w tym roku szkolnym. Robiliśmy to już wcześniej poprzez udział w licznych akcjach charytatywnych i chcemy nieść naszą pomoc i nasze serce nadal.

 

Pomoc dla dzieci ze szkoły w Żółkwi na Ukrainie

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji pomocy dla dzieci z Żółkwi na Ukrainie. Akcję zorganizowało Muzeum Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Dzieci przynosiły zeszyty, bloki rysunkowe i przybory szkolne. Szkołę języka polskiego w Żółkwi prowadzą siostry dominikanki. Uczy się w niej obecnie 210 dzieci. Sytuacja materialna jest bardzo trudna. Wielu rodziców nie stać na zakup podstawowych przyborów szkolnych dla swoich dzieci. Bezinteresowne pomaganie innym to czynienie dobra, które prędzej czy później do nas wróci. Nasze dzieci w to głęboko wierzą.

 

Wierzymy, że marzenia się spełniają

Poprzez udział w Akcji  ,,Budujemy Dom z Marzeń” pomagamy w wybudowaniu Centrum Dziecięcego im. świętej Rodziny w Kenii. Stanie się on domem dla ponad setki dzieci, będzie miejscem gdzie poczują się bezpiecznie, będą mogły rozwinąć skrzydła i bezpiecznie wyruszyć w dorosłość.

    Życie przeciętnego, afrykańskiego dziecka nie należy do łatwych. Kiedy umiera jedno z rodziców życie zmienia się w dramat.

     Edukacja i opieka nad kenijskimi pomoże im w przyszłości osiągnąć zawód i zdobywać środki na utrzymanie własnych rodzin.

     Fundacja Pomocy Humanitarnej ,,Redemptoris Missio” wygrała w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dofinansowanie budowy Centrum Dziecięcego pod warunkiem zebrania wkładu własnego 35 tyś. zł. Koordynatorem akcji była Pani Małgorzata Styga.

Akcja "Szlachetna paczka"

   W tym roku po raz drugi postanowiliśmy wspomóc akcję  „Szlachetna paczka”. Wolontariusze z klas szóstej i siódmej za symboliczną złotówkę sprzedawali słodkości. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Akcję trzeba było powtórzyć!

 Ostatecznie na konto Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje akcje Szlachetna Paczka                 i Akademia przyszłości,  wpłaciliśmy kwotę 420 zł.

 Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a szczególnie mamom naszych wolontariuszy, które pomogły nam w pieczeniu ciastek.

Udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza 2017"

Po raz kolejny odbyła się w naszej szkole coroczna akcja charytatywna pod nazwą ‘Góra Grosza’ podczas której zbierane są monety.  Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

 

                Uczniowie i przedszkolaki  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

 

                Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

 

                Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do akcji. W czasie trwania zbiórki pieniędzy zebraliśmy łącznie 137 zł 45 gr. Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do akcji oraz zachęcamy do dalszych działań charytatywnych!

 

Makulatura na misje

 

 

     Nasza szkoła przyłączyła się do akcji na rzecz budowy studni w Afryce „Makulatura na misje”. Makulaturę: kartony, gazety i wszelkie rzeczy papierowe, można wrzucać do kontenera, który stanął na szkolnym parkingu.

 

     Jednym z największych problemów mieszkańców biednych krajów Afryki jest brak dostępu do czystej wody. Tamtejsza ludność, nie mając dostępu do studni, skazana jest na czerpanie i picie brudnej wody, powodującej choroby, nierzadko kończące się śmiercią 

 

    Wybudowanie studni głębinowej w Afryce to koszt blisko 15 tysięcy zł. Za kilogram makulatury można dostać w skupie 20 groszy, co oznacza, że na jedną studnię potrzeba około 75 ton papieru.

 

    Chcemy pomóc wybudować kolejną studnię. To nic nie kosztuje, bo oddajemy coś co jest zużyte i już nam nie potrzebne, a dla kogoś to dar bezcenny…

 

Zbieramy plastikowe nakrętki

Od początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły zbierali plastikowe nakrętki. Zostały one przed zimową przerwa świąteczną przekazane firmie ROL – MLEK z Mielca, która dostarczyła je Madzi Ciemiorek z Żyrakowa. Koordynatorem akcji była Pani Bogusława Zięba.